Samoobsluhy, restaurační zařízení a jiné menší obchody postihla letošní rok finanční krize. Jinak tomu není ani u knihkupectví na Tachovsku, které ubytek zákazníků a snížení tržeb také zaznamenala.

Snížení tržeb oproti minulému roku pocítilo i tachovské knihkupectví. „Tržby v našem obchodě se oproti minulému roku snížily,“ uvedla Božena Scharnaglová, vedoucí tachovské prodejny. „Před Vánoci by to mohlo být o trochu lepší, listopadové tržby zatím tak vypadají. Uvidíme, jak to bude v prosinci,“ nastínila situaci Scharnaglová. „Tržby se opravdu snížily, ale zatím jen přibližně o deset procent,“ potvrdila Václava Tišlová, výkonná ředitelka nakladatelství Nava. „Zatím určitě nemusíme přistupovat k propouštění zaměstnanců,“ dodala Tišlová.

Nejprodávanější knihou v Tachově je podle slov vedoucí prodejny kniha Kmotr Mrázek III. a kniha Toulavá kamera IX. „Toulavá kamera je hodně prodávaná stále,“ konstatovala Scharnaglová a dodala, že skupinou obyvatel, která nejvíce nakupuje v knihkupectví, jsou lidé středního věku. „Děti kupují spíše komiksy,“ dodala Scharnaglová.

Větší pokles tržeb zaznamenali i v knihkupectví ve Stříbře. „Tržby nám oproti minulému roku klesly. Je to i tím, že firma, která v našem městě zaměstnávala velký počet lidí, skončila a lidé nemají práci,“ udala důvod poklesu tržeb Stanislava Kollerová, majitelka stříbrského knihkupectví. „Malinko se situace zlepšuje před Vánoci, ale také méně než loňský rok,“ dodala Kollerová.

Nejprodávanější knihou ve Stříbře je romantický horor Stmívání od Stephenie Meyerové. „Tato kniha je v současné době u nás hitem,“ uvedla Kollerová a dodala, že nejvíce se prodávají thrillery.

Také ve Stříbře jsou nejčastějšími zákazníky knihkupectví lidé středního věku. „Děti knihy moc nekupují, spíše starší lidé,“ řekla Deníku Kollerová.