VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kočičí školička má za sebou první půlrok přípravy dětí

Planá – Mají speciální potřeby, hůře se soustředí, některé postrádají základní hygienické návyky a nikdy nepoznaly kolektiv mateřské školy. Řeč je o dětech převážně ze sociálně slabých rodin, které příští školní rok půjdou do prvních tříd základních škol.

28.1.2012
SDÍLEJ:

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA V PLANÉ NA VALECH. Školičku navštěvuje celkem třináct dětí. Kvůli nemoci jich v pátek bylo ve třídě jen šest. Na snímku je učitelka Naďa Bulantová s dětmi (zleva) Robinem, Tomášem, Verunkou, Lukášem, Davidem a HonzíkemFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Mnohdy se jen stěží dokáží začlenit mezi své budoucí spolužáky, kamarády a udržet s nimi krok při výuce. A právě proto se zřizují přípravné ročníky. Jednu takovou třídu s třinácti dětmi navštívil Deník v Plané ve škole Na Valech.

Společné prostory třídy a družiny jsou jakoby předurčeny předškolnímu vzdělávání a denně se stávají místem, kde šestiletí chlapci a děvčata postupně nabývají nové znalosti, vědomosti i zručnost. Je páteční ráno a krátce před osmou hodinou. Učitelka Naďa Bulantová postupně vítá děti přicházející do školy. Ty si pak hrají na koberci. „Máme zde děti, které mají odklad školní docházky a také mohou naší třídu navštěvovat děti pětileté. Přípravná třída je pro tyto děti zdarma,“ uvádí učitelka v prvních minutách setkání. „Víte, jsou i maminky, které děti nedávaly do školky a tak jsou netknuté vzděláváním,“ pokračuje v popisu, pro koho je přípravka, jak se třídě říká, určena. Speciálním přístupem se také snaží u předškoláků napravovat vady řeči. Starost o děti nekončí ale jen ve třídě. Některé chodí ráno do družiny, pak jsou v přípravce a zase se do družiny vrátí.

Pomalu začíná hodina. Plynule, bez zvonění. Naďa Bulantová svolává děti do kroužku a připomínají si, co je dnes za den. „Preferuji výuku hrou. Nejsem žádný pedant a hlavně chci, aby se děti smály,“ vysvětluje a děti už stojí v kroužku. Pokračují společnou recitací básničky. „Co budete dělat zítra?“ ptá se učitelka. „Těším se na kamaráda, půjdeme ven,“ je jedna z dětských odpovědí a následují další. V kroužku se střídají básničky s poznáváním číslic od jedné do deseti.

Následuje určování barev. „Pan čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku, červenou.“ Verunka, Tomáš a Robin se rozeběhnou a dotýkají se červené barvy. Lukáš, Honzík a David poskočí na druhou stranu a barvu určí bez problémů. Dále poznávají předměty a zvířata z obrázků a tvoří věty. To je jen krátký výčet první vyučovací hodiny.

Pololetí je na dosah a i tyto děti se mohou těšit na vysvědčení. Poprvé ve svém životě. „Říkáme si Kočičí školička. Vysvědčení bude se slovním hodnocením,“ ukazuje Bulantová vysvědčení ve tvaru kočičky, které si děti v úterý odnesou domu. Po absolvování kočičí školičky děti umí poznávat barvy a geometrické tvary, převyprávět příběh, počítat. „Z manuálních činností pak umí kreslit, malovat, důležitá je také koordinace pohybů,“ doplňuje učitelka.

Do přípravky je zapsáno třináct dětí a vede je učitelka, která působí Na Valech od začátku své pedagogické praxe. Přes třicet let. „Jde nám o dobré začlenění dětí do kolektivu běžné základní školy,“ pokračuje v popisu důvodů, proč přípravka vznikla, a dodává: „Stát má totiž snahu zrušit veškeré takzvané zvláštní školy, a tyto děti potřebují zvláštní péči.“

Autor: Antonín Hříbal

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení