Jen tady na Tachovsku sehraje Žebřiňák celkem deset představení. Vidět je tedy můžete, jak tlačí žebřiňáky například do Lestkova, na Krasíkov či Dolních Polžic.
Kočovná společnost takto se svým obstarožním povozem křižuje českou kotlinu už osmým rokem a jak sami umělci tvrdí: „S neutuchajícím nadšením šíří mezi lidmi lásku k divadlu, hudbě, tanci a dalším rozličným pouličně – hospodským kejklům." V Olbramově tedy právě v těchto dnech vyrostlo improvizované jeviště na trávě a na sále místní hospůdky se zkouší, vše dolaďuje a třeba i vzniká, nová inscenace s názvem Barock. Opodál v zapůjčené místnosti obecního úřadu se šijí a dotváří kostýmy, a také se za chodu upravuje scénář i dramaturgie příběhu. Divadelníci tak chystají sobotní olbramovskou premiéru.

Autorská inscenace Barock, jak název napovídá, přenese diváky částečně do období baroka. „Objevuje se tam v hudební podobě, to především, a také ve vizuální. Jde o jakousi politicko-společenskou komediální satiru," říká režisérka Marianna Stránská. Pod svojí taktovkou má osm herců, celkem s technikem je v Olbramově pak deset členů kočovné společnosti. „Letos máme lidi opravdu z různých koutů," poukazuje na skutečnost, že herci jsou zároveň studenty různých akademií tuzemských i zahraničních. Kočovná společnost Žebřiňák zavítala na Tachovsko

Barock je výrazně hudební inscenace, ale nejde o muzikál. Na scéně se střídá píseň, s divadlem i loutkami. Představení je podle autorů jak pro dospělé, tak i pro děti. „Příběh je o lidech z vesnice. Je tam starosta, boháč s velikým domem, holka, co jezdí z Prahy meditovat na chalupu, naštvaná máma, co jí všechno štve, zchudlý šlechtic, přistěhovalec, co poslouchá metal. To vše je současné na pozadí baroka," dává nahlédnout na inscenaci s tím, že hra je zhruba hodinová a nikdy nejde vlastně přesně určit délku. „Diváci na začátku vidí i líčení a do zákulisí a postupně se z toho stává hra." Navíc každá vesnice, kde Žebřiňák vystoupí se svým Barockem, bude v inscenaci jmenovitě uvedena a prý se tam každý najde.

Nápad na založení kočovného divadla s přízviskem Žebřiňák přišel v době, kdy Janu Stránskému a Davidu Lomičovi bylo nějakých patnáct, šestnáct let. „Jezdili jsme na divadelní kurzy a potkali jsme se spolu na festivalu. Dodnes se trochu dohadujeme, kdo vlastně s tím nápadem přišel, ale vlastně asi oba," usmívají se a shodují principálové a dodávají, že vlastně našli toho druhého, který měl stejný nápad, a do kterého se jiným jít nechtělo.

Upoutávku na Barocknajdete ZDE>>>

Zkusili jít cestou kočovné společnosti. „Bylo to každý rok náročné, vyčerpalo nás to a na konci jsme si vždy říkali, že příště už nejedeme. Ale jeli jsme zase znova a znova. A bylo to lepší a lepší," poukazuje herec Lomič. Svá divadelní představení začínali na Vysočině. „Kousek od Olešnice. Dostali jsme texty ke dvěma starým arabským pohádkám," vzpomíná divadelní kolega a spoluzakladatel Žebřiňáku Stránský.

Kočovnou pouť začne Žebřiňák v sobotu v Olbramově. Divadelní inscenace startuje ve 20:30 hodin. Poté vystoupí v německém Krummennaabu a Erbendorfu. Na západ Čech se vrátí do Lestkova a na Krasíkov, kde před představením vystoupí také místní lestkovské děti. Kočovníci pak poputují do Dolních Polžic, Bezdružic, Konstantinových Lázní, Cebivi, Víchova, Svojšína a Těchlovic. Turné završí v Praze na Letné a jedno vystoupení je plánováno ještě v Roztokách.

Divadelníci děkují těm, bez kterých by se divadlo neobešlo: Obci Olbramov, Mirce Válové, Milanu Formanovi, Janu Skovajsovi, Anně Gromanové, Jirkovi Turkovi a všem, kteří je hostí a vaří jim. Projekt je podpořen Ministerstvem Kultury ČR, Státním fondem Kultury, Městem Plzeň a Nadací život umělce.

Kde můžete vidět inscenaci Barock

Premiéra: Olbramov 13. srpna 20:30

Lestkov, Krasíkov, Dolní Polžice, Bezdružice, Konstantinovy Lázně, Cebiv, Víchov, Svojšín, Těchlovice

„Nikdo, kočovníky samotné nevyjímaje, předem neví, kde a zda se odehraje další představení, a kam skupinu zavedou rozmary počasí, starostů, tahounů a bůhví čeho ještě. Proto mějte oči a uši na stopkách, a poslouchejte místní rozhlas. Možná vám totiž zrovna projíždějí pod okny."