„Za pět let tu máme pěkné kousky, kapry, amury, tolstolobiky. Takovou směsku druhů i velikostí,“ říká nájemce Kohouťáku Ladislav Sudor. Co přesně bude s rybami se zatím neví. „Jediná možnost je čeřit vodu a dodat jí tak alespoň nějaký kyslík. Vylovit ryby a dát do kádí nyní nejde, když není Kohouťák vypuštěný,“ vysvětluje starosta Chodové Plané Luboš Hlačík s tím, že situaci konzultoval s odborem životního prostředí. „Potvrdili mi nutnost čeřit vodu. Jenže když dojde k podobnému případu, kdy se do vody dostane jíl, tak rybám ucpe žábry a ty uhynou, dodává.

U Chodové Plané hoří balíky slámy, od noci hasiči likvidují požár
FOTO, VIDEO: U Chodové Plané hoří balíky slámy, od noci hasiči zasahují u požáru

Černá voda se do rybníka dostala přítokem, který ale teče z míst, kde v sobotu hořely balíky slámy. Hasící voda z požářiště se pak dostala do malého potoka, který sbírá další vodu z polí a luk nad Chodovou Planou a zásobuje rybník Kohouťák. Ten slouží zároveň jako požární nádrž.

V pondělí po devatenácté hodině museli ale místní dobrovolní hasiči a další jednotka opět odjet na místo sobotního požáru, ke začala doutnat sláma. Na místo také dorazila hasičská laboratoř z Třemošné. „Výsledky budou zítra," dodali hasiči.