Každoročně vyráží cyklisté z Tachovska na několikadenní poznávací výlety. Se svými koly našlapali členové klubu Nežeňme se už stovky kilometrů v okolí Štěkně, Kdyně, Tábora a letos se vydali do míst hnědouhelných pánví, elektráren, chmelu a kopcovité krajiny v okolí Kadaně.

Prní den se nesl v duchu deště, bláta a ubytování na intru. Vlak pro kolaře končil v Chodově a dál se jelo v jedné stopě. Cesta vedla přes Karlovy Vary a malebným údolím Ohře. Mračna na nebi nevěstila nic dobrého a tak značnou část více než sedmdesátikilometrového úseku propršelo, chvílemi dost intenzivně. I tak se ale mnohým nesmazatelně vryla do paměti pěkná část trasy kolem řeky, kde údolí je poseto chatkami a jedinou vadou na kráse jsou zničené lázeňské budovy Kyselky.

V dalších dnech se Nežeňme se vydal obdivovat Chomutov a Bezručovo údolí s třemi mlýny. I zde o dalším postupu rozhodlo počasí. Průtrž u Třetího Dolského mlýna na říčce Chomutovce nás zahnala do místní občerstvovny a pak zpět do Chomutova, odkud část jela vlakem a někteří se vydali zpět na kolech do Kadaně. To za hřejivého slunečního počasí, které pak už trvalo do konce letošního cyklovýletu.

Za zmínku stojí vlastní město Kadaň, které na návštěvníky působí klidným a úhledným dojmem. Náměstí, hradby a blízké okolí historického centra stojí za návštěvu a tak i kolaři se tam opakovaně vraceli. Cílem cyklistů byl i barokní zámek Krásný dvůr, kde se natáčel jeden z dílů Básníků a také město Podbořany.

Zpestřením každodenních cyklovýletů byla plavba po Ohři na raftech. Za nižšího stavu vody šlo mnohdy o život, nikoli členů posádky, ale vlastního raftu. Nárazům a následnému uvíznutí na kamenech trčících těsně pod hladinou se mnohdy nedalo zabránit. Odměnou za namáhavou patnáctikilometrovou plavbu byly pěkné pohledy na přírodní scenérii kolem řeky a zocelení party přátel. Také bude o čem vyprávět při dlouhých zimních večerech.

Kdo byl v Podkrušnohoří, nemohl minout vodní nádrž Nechranice, elektrárenské giganty  Prunéřov a Tušimice a město chmelu Žatec. Také cyklisté klubu ani jedno místo nevynechali. Do krajiny ční dvousetmetrové komíny a vodní plochu nádrže uzavírá přehradní hráz, která se svojí délkou přes 3200 metrů se řadí na první místo ve střední Evropě.

Žatec a chmel k sobě neoddělitelně patří. Kvalitní aromatický chmel a jeho zpracování mají svou tradici sahající tisíce let zpět. Místní na tradice navazují třeba i tím, že mají muzeum chmelu a fundované průvodce.

A zde, symbolicky u piva a dobrého jídla končí hlavní část výletů cyklistického klubu Nežeňme se. V okolí Kadaně najezdili přes 230 km na kole a 15 km ve člunech po Ohři.

Už nyní se kolaři chystají na další. Tentokrát to bude začátkem srpna do Tachova. Ne však do našeho okresního města, ale do spřáteleného Tachova  u Doks.