Interpreti známí i neznámí. To vše bylo k vidění i poslechu o víkendu na Tachovsku. To totiž ožilo poutěmi. Zvláště těmi Anenskými. Na Anenskou pouť mohli lidé zavítat v Plané i v Částkově. Zde k tomu ještě navíc slavili 740. výročí obce. Ve Víchově se zase konala pouť Jakoubkova.

Planá

V Plané se začala pouť oslavovat už pátek ráno. To se totiž ke zdejšímu kostelu Svaté Anny vypravilo několik desítek poutníků z Čech i Německa. Program pokračoval večerním vystoupením písničkáře Jaroslava Hutky v biografu. Sobota už přinesla na náměstí vystoupení Starších pánů z Tachova, dechovky Amátovky nebo borské Mericie. Večer pak náměstím zněl swing, blues a jazz. Vystoupila zde totiž skupina Amistar. V doprovodném programu se mohly děti vydat na pohádku Nešťastný dvoreček aneb putování Zápecníčka za štěstím. Divadlo Andělská Hora kus předvedlo v Domě dětí a mládeže. Dospělé pak mohly nadchnout výstavy bonsají a suiseki nebo obrazy Michala Novotného alias Micla.

Víchov

Ve Víchově se kromě Jakoubkovy pouti sešli především pamětníci. Bylo jich několik desítek. Mezi nimi jsme potkali Antonína Jonáše. „Jsme ve vsi už od roku padesát čtyři. Jsem ale volyňský Čech, takže odtud nepocházím," představil se. „Ze začátku tady bylo hodně mladých lidí, byli jsme dobrý kolektiv. Ve Víchově jsem ale nepracoval. Působil jsem v ČSAD ve Stříbře, jezdíval jsem s autobusy i nákladními vozy. Byl jsem i technikem," zavzpomínal muž.

Řekl nám, že život ve Víchově byl hezký. Zejména v době, kdy byl svazákem, byla prý v obci dobrá parta. „Dělávali jsme zábavy. Byly tu dvě hospody, dnes je vše zavřené. Vzpomínám si, že se konaly i dvě tancovačky denně. Stíhali jsme obě," řekl Antonín Jonáš s úsměvem. Program se ve Víchově protáhl do noci.

Částkov

O částkovské pouti jsme podrobněji psali v minulém týdnu. Pouť to ale přeci jen nebyla lecjaká. Místní totiž ještě oslavovali 740 let od svého založení. „Přišly stovky lidí. Ráno to bylo slabší, ale to bylo zapříčiněno zřejmě tím, že mnozí z nás vyspávali po rockovém koncertu Starých psů, který končil okolo třetí hodiny ranní," sdělil částkovský starosta Pavel Ryba.

Starosta je nicméně z Pernolce a tam jsou zvyklí ne na stovky, ale na tisíce návštěvníků. Stačí vzpomenout na několik slavností, které se zde uskutečnily naposledy loni o prázdninách. To do vsi dokonce přisupěla vlaková souprava tažená lokomotivou Kafemlejnek. Před několika lety v Pernolci vystoupila i kapela Čechomor.