VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paní Dominika se těší na sobotní jízdu, věnovanou odkazu jejích předků

TACHOVSKO - Už tři roky uplynuly od náhlého úmrtí Františka Tomáše Kolowrata-Krakovského, který se po revoluci ujal spolu se svým tatínkem Jindřichem rodinného majetku v okolí Přimdy, Diany a Rozvadova. Výročí úmrtí si připomínáme v těchto dnech. Při této příležitosti jsme položili několik otázek jeho ženě, paní Dominice Kolowrat-Krakovské, která převzala pomyslné žezlo rodinného majetku do svých rukou.

16.6.2007
SDÍLEJ:

Dominika Kolowrat–Krakovská se svými dětmi Maximilianem a Franceskou.Foto: Archiv rodiny Kolowrat–Krakovských

Kolowratovy lesy hospodaří na poměrně rozsáhlém území. Jak se vyrovnávají s následky lednové vichřice? Lesní společnosti v regionu měly koncem května odstraněno kolem 75% škod, jak jste na tom vy?

Ke konci měsíce května máme odstraněno zhruba 83% škod, které v lesních porostech způsobila lednová vichřice.

Vy osobně - jezdíte na Tachovsko podívat se, jak si vede vaše hospodářství, případně si odpočinout či naopak pomoci s řízením rodinné společnosti?

Dovolím si vás opravit. Nejezdím na Tachovsko „podívat se jak si vede hospodářství“, nýbrž řídím správu majetku mé rodiny z pozice správce dědictví po zemřelém Františku Kolowrat-Krakovském, jehož výměra činí 6 200 ha pozemků a z toho tvoří 5 800 ha les. Naše sídlo správy najdete uprostřed Kolowratových lesů v Dianě, která je částí obce Rozvadov. Z tohoto místa uprostřed nádherné lesní krajiny řídil Jindřich Kolowrat-Krakovský (dědeček mého syna Maximiliana a dcery Francesci a tatínek mého životního partnera Františka Kolowrata-Krakovského) správu svého majetku v období první československé republiky a zde začal jeho prosperující dřevozpracující podnik vyrábět „Dřevostavby Kolowrat.“

Je náročné pro vás jako ženu řídit a spravovat tuto rodinnou společnost?

Nejedná se o „rodinnou společnost“, ale spravuji rodinný majetek. Od roku 1996 pravidelně s rodinou přijíždím do Kolowratových lesů. Poznala jsem se s místními lidi a jejich mentalitou a spolu s Františkem Tomášem Kolowrat-Krakovským nahlížela do chodu řízení rodinného majetku Kolowratových lesů. Díky těmto poznatkům jsem spolu s naším odborným lesním personálem, zaměstnanci Kolowratových lesů, vytvořila tým kvalifikovaných odborníků, s jejichž pomocí řídím správu majeku v tachovské oblasti.

Pro mnoho lidí může mít život šlechtické rodiny nádech romantiky - jak vůbec vypadá váš všední den? A jak prožíváte dny volna a klidu - máte-li nějaké?

Průběh všedního dne mé rodiny se od jiných mnoho neliší. Jsem matkou dvou nezletilých dětí, syna Maximiliana a dcery Francesci. V době, kdy jsou mé děti ve škole, se plně věnuji svým pracovním povinnostem, které mám jako správce dědictví po zemřelém Františku Kolowrat-Krakovském. Děti ve volném čase sportují, syn hraje tenis a dcera jezdí na koni. Snažím se být co nejlepší matkou a každou volnou chvíli trávit s dětmi. Jakmile mají volné dny, přijíždíme na Dianu, kde procházky v lese střídáme s jízdou na kole. Nedávno jsem splnila dětem přání a koupila loveckého psa, maďarského ohaře (nyní má čtyři měsíce), se kterým si hrají a cvičí. Ačkoliv se jedná o velmi živé plemeno, je milý a moc hodný. Děti se učí starat o milované zvíře, které jim to vrací láskou a poslušností.

Zúčastníte se například jízdy historických vozidel, která se jede v sobotu jako memoriál Františka Tomáše Kolowrat-Krakovského?

Ano a moc se s dětmi těšíme. Letošní Jízda Saši Kolowrata - prastrýce mých dětí a slavného automobilového závodníka a průkopníka rakouského filmového průmyslu, který objevil pro film Marlene Dietrich - je třetím ročníkem memoriálu Františka Kolowrata-Krakovského. V loňském roce jsem závodila s půjčeným veteránem značky Mercedes, ale pro technickou závadu závod dokončila v našem doprovodném vozidle Kolowratových lesů, které vezlo kameramana. Přesto jsem byla šťastná, že jsem závod dokončila a cílem projela.

Na vašeho muže vzpomínají lidé na Tachovsku v dobrém jako na dobrého společníka a podporovatele místních aktivit - pokračuje nějakým způsobem jeho odkaz, například podpora drobných aktivit společenských, kulturních či církevních?

Jsem ráda, že na něj vzpomínají v dobrém. František Tomáš byl především milující otec rodiny a šlechetný muž s ohromným šarmem a je pro mne a naše děti bolestné a smutné, že nás předčasně opustil. Společně se svým tatínkem v letech 1995-1997 nechal v Přimdě zhotovit zvony pro místní kostel sv. Jiří. Pod zříceninou hradu Přimda koupil restauraci a přestavěl ji na dnes velmi populární hotel Kolowrat se skvělou a vyhlášenou kuchyní. Málokdo ví, že osobně přispěl velkou finanční částkou červenému kříži a obcím po rozsáhlých povodních v roce 2002. Stejně jako jeho tatínek měl sociální cítění a podporoval sociálně slabé a nemocné. Pravidelně přispíval na charitativní projekty nadací a nadačních fondů. Podporoval školy, kulturu a sport v přilehlých obcích. Na odkaz a dílo rodu Kolowrat- Krakovských jsem navázala jako správce dědictví po zemřelém Františku Tomáši Kolowrat-Krakovském a mou starostí i radostí je pokračovat v započatém díle slavných předků této významné české rodiny.

Co všechno kromě lesního hospodářství spravuje vaše větev rodu Kolowrat-Krakovských v západních Čechách?

V obci Diana spravuji, mimo jiné, barokní lovecký zámeček Diana, který je pojmenován podle řecké bohyně lovu Diany. Byl vystavěn podle návrhu slavného italského architekta českého původu Jana Blažeje Santiniho v roce 1742. Do roku 1998 v něm sídlil domov důchodců, než se přestěhoval do Tachova. Od té doby je zámek prázdný. Bohužel se nachází v havarijním stavu a já podnikám všechny nezbytné kroky pro jeho záchranu. Věřím, že se nám podaří jej opravit a zachovat, neboť se jedná o nádhernou historickou památku úzce spojenou s rodem Kolowrat- Krakovským.

Jaké plány máte do příštích týdnů, měsíců či let s vaším hospodářstvím na Tachovsku?

Velmi se těším na neděli 24. června, kdy bude slavnostně otevřena v Rozvadově „Kolowratova naučná stezka“. Ta povede i k baroknímu loveckému zámečku Diana, kolem mufloní obory k úchvatné přírodní rezervaci „Diana“, s jejímž zřízením v roce 1933 souhlasil Jindřich Kolowrat-Krakovský. Mou velkou snahou je nadále spravovat a pečovat o rodinný majetek do té doby, než mé děti dospějí a svou prací naváží na odkaz slavných předků.

16.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Účetní všeobecní Samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slovanská 110, Planá , Způsob prvního kontaktu se zaměstnavatelem: e-mailem!!!, - Práce na PC , - Samostatnost, flexibilita , - Praxe min. 2 roky , - Praktická i teoretická znalost účetních předpisů , - Trestní bezúhonnost , - Ochota k učení a dalšímu vzdělání , Nabízíme: Stravenky, placené kurzy a školení, týden dovolené navíc.. Pracoviště: Plánské služby, s.r.o., Slovanská, č.p. 110, 348 15 Planá u Mariánských Lázní. Informace: David Draský, +420 374 756 230.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Úředníci sázkových kanceláří Provozní pracovník sběrny kursových sázek - Stříbro. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Stříbro, 28. října 207, 349 01 Stříbro , Způsob prvního kontaktu zájemce o VPM se zaměstnavatelem: na uvedený e-mail. , Náplní práce bude především příjem sázek od klientů prostřednictvím počítače., Požadavky: , - středoškolské vzdělání s maturitou i bez , - zaměstnavatel požaduje výpis z rejstříku trestů. , - výhodou: obecné sportovní znalosti a základní znalost práce na PC. , zaměstnanecké výhody: stravenky v hodnotě 110,- Kč, příspěvek na ŽP/PP, bonusy/prémie, firemní akce.. Pracoviště: Tipsport a.s.tachov, Rokycanova, č.p. 134, 347 01 Tachov 1. Informace: Daniel Hampl, +420 606 682 219.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené sociální pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce Plánská č.p. 270, 349 58 Černošín, 20 000,- čistá mzda., V případě zájmu zašlete, prosím, emailem svůj životopis a motivační dopis., "Středisko Víteček" v Černošíně - nestátní zařízení pro pomoc dětem a dospělým se zdravotním postižením a jejich rodinám. Výběr zaměstnance z přihlášených zájemců proběhne formou výběrového řízení. Nástup možný ihned po vyhodnocení výběrového řízení. Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., , Náplň práce:, - sociální práce s klienty ambulantní a terénní služby (děti a dospělí s postižením, osby s chronickým onemocněním, senioři), - jednání s úřady, institucemi a jinými zúčastněnými osobami, - metodická činnost, - vedení dokumentace a administrativa, - další související činnosti, , , Požadujeme:, - odpovídající odborné vzdělání (sociální, sociálně právní, sociálně zdravotní, sociálně pedagogické), - základní orientaci a zkušenost v oblasti sociálních služeb, dobrý všeobecný rozhled, - základní dovednost práce na počítači a schopnost pracovat s odbonými texty, - dobré komunikační schopnosti, reprezentativní chování, - hlubokou osobní motivaci, - pěkný vztah k dětem a lidem s postižením, seniorům, trpělivost, laskavost, - flexibilitu, kreativitu, samostatnost, ochotu se učit nové věci, - ochotu respektovat autoritu, schopnost práce v týmu, ztotožnit se s vizí organizace , - řidičský průkaz B. Pracoviště: 15. přední hlídka royal rangers v čr(černošín), Plánská, č.p. 270, 349 58 Černošín. Informace: Michaela Rusňáková, +420 724 512 289.

Obchod - Obchod Pokladní 14 900 Kč

Pokladníci v prodejnách Prodavač/ka - pokladní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Benešova 193, Stříbro , Do stávajícího kolektivu zaměstnanců rádi přijmeme kolegu/gyni. Očekáváme samostatnost, spolehlivost , příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem.. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - benešova, stříbro, Benešova, č.p. 193, 349 01 Stříbro. Informace: Eva Matušková, +420 603 583 131.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21.–22. dubna 2018

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

RADNICE V Mariánských Lázních (ilustrační foto).

Padla další pokuta pro Mariánky

Zpívá hrdelním hlasem a vymýšlí hudební vynálezy

Kladruby – Alternativní multiinstrumentální hudebník, malíř a muzikoterapeut Václav Kořínek zavítal v rámci klubového večera do kladrubského muzea.

OBRAZEM: Tachov zažil pivní poplach

Tachov - Během sobotního odpoledne se Tachovem neslo vskutku netradiční hlášení v rozhlase. Ampliony napříč okresním městě vyzvaly místní prvním pivním poplachem k návštěvě tachovského náměstí, kde měl jednu ze svých zastávek štafetový běh s pivním sudem. 

FOTO: Kopecký přepsal historii Rallye Šumava Klatovy

Klatovy – Do dějin klatovské rallye Šumava se v jejím 53. ročníku zapsal tovární jezdec týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký, kterému se se spolujezdcem Pavlem Dreslerem podařilo vyhrát „Šumavu“ jako prvnímu jezdci už popáté, z toho čtyřikrát v řadě.

Na prodej či koupi chaty je ideální čas, jaro tomu přeje

Plzeňský kraj – S příchodem jara začalo být opět živo v chatových osadách. Kromě úklidu po zimě a zjišťování, jestli si chatu nevyhlédli zloději, je ale právě teď vhodná doba pro jejich prodej.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT