Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se skrývá na Lesném?

SLAVKOVSKÝ LES - Tajemství nejvyššího vrchu Slavkovského lesa. Byla to prý obrovská rána. Taková, že v nedalekém Dolním Žandově tlaková vlna vyrazila okenní tabulky. Mělo se to stát koncem války, kdy Němci pod nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa „Lesný“, údajně vyhodili do vzduchu vchod do štoly, ve které cosi ukryli…

11.12.2007
SDÍLEJ:

Funkční britský kompas ze druhé světové války objevil tachovský hledač na nejvyšším vrcholu Slavkovského lesa.Foto: František Soukup

Toto a ještě řadu jiných zajímavostí mi sdělil bývalý hajný v polesí Slavkovského lesa František Šlesinger. Informace o štole s „pokladem“ mne nezajímala (na to jsou jiní odborníci), ale zaujalo mne sdělení, že na vrcholu „Lesného“ měli Němci za války jakýsi důležitý objekt, a až z Berlína k němu prý vedl telefonní kabel. Zdálo se mi to všechno trochu „přitažené za vlasy“, ale přesto jsem se vydal na místo, odkud měl kabel odbočovat od hlavní silnice na vrchol „Lesný“. Tam jsem virgulí zjistil, že kabel se tam opravdu nachází.

Byl položen několik metrů vedle lesní cesty, vedoucí k vrcholu. Asi 400 metrů pod vrchem skončil vysoký les a Lesný bylo už dobře vidět. V tom místě však už virgule na kabel nereagovala. Kabel jakoby zmizel. Pokračoval jsem v chůzi na Lesný. Přímo na samém jeho vrcholu jsem zjistil, že tam dříve stála nějaká budova, která byla nedávno zbourána. Ze země vyčníval elektrický kabel, ale virgule mi ukazovala, že tento kabel nevede k místu, kde jsem předtím kabel „ztratil“, nýbrž směrem k Lázním Kynžvartu.

Domníval jsem se, že pozůstatky stavby na vrcholu je ono místo, o němž mi František vyprávěl. Když jsem mu pak řekl, že s tím kabelem na vrcholu je to nějaké divné, tak mi vysvětlil, proč virgule pod vrcholem na kabel nereagovala. Někdo prý ten kabel v délce asi 400 metrů vykopal… O jedné sobotě jsme do těch míst, já a František Šlesinger, společně vyrazili a František mi ukázal rýhu po odstraněnémkabelu. Na samém vrcholu Lesného, jak už jsem uvedl, byly zbytky nějaké stavby. Jednalo se prý o ruiny poválečného vojenského objektu a kabel, který tam vyčníval, do něj přiváděl elektřinu. Základy po dvou budovách, postavených za války Němci, byly asi 50 metrů stranou.

František chtěl, abych se také podíval po té záhadné štole, kterou jsem začal vyprávění. Začal jsem ji za pomoci virgule hledat a František zatím kamsi zmizel. Nedaleko od vrcholu mi virgule „kývla“ na štolu, a tak jsem šel po jejím profilu z kopce hustým mladým lesem. Došel jsem k lesní cestě, kde virgule určila začátek štoly. A tam jsem narazil na Františka, který už na mne čekal.

„Tak tady někde by měl být vchod do štoly,“ pravil lakonicky… Ovšem typické stopy po štole jsem neobjevil. Po válce ji prý údajně hledali vojáci, ale nic údajně nenašli. Ale zpátky k německým stavbám.Domnívámse, že tam za války byla důležitá protivzdušná pozorovací základna, která určitě potřebovala důkladné a spolehlivé telefonní spojení. U základů jedné budovy jsem objevil vyčnívající telefonní kabel a kousek z něj jsem odseknul. (viz foto).

Kabel má průměr 21,5 mm a je v něm 40 hliníkových vodičů o průměru 1 mm. Každý vodič je omotán dvakrát papírem. Svazek vodičů je pak jako celek obalen papírem a kolem něj je ještě omotán krycí ocelový pásek široký 13 mm. Na tomto pásku je krycí papír s olověným pláštěm, a ten je omotán asfaltovou lepenkou. Na hledání jsem sice moc času neměl, ale přesto se mi podařil zajímavý nález.

Asi 200 metrů severně od základů německých budov jsem našel masivní, ještě funkční anglický kompas. Podle nápisu na spodní části byl vyroben v Londýně v roce 1943. Měl jen rozbité krycí sklíčko. Jak se však k německé vojenské základně dostal, to už se asi nedovíme. František Šlesinger už nám také žádné další zajímavosti nesdělí. Nedávno zemřel.

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení