Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu patří třetí lebka z krypty, se zatím neví

Tachov – Průzkum Husmannovy kaple odhalil kosterní pozůstatky majitelů tachovského panství, jenže našla se jedna lebka navíc.

30.4.2015
SDÍLEJ:

Nikola Raymann s nálezemFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Několikrát překopané místo přineslo po desetiletích archeologickou zajímavost. Odborníci o nálezu hovoří jako o záhadné lebce. Zatím totiž neví, komu patřila, navíc jim jaksi nesedí do počtu. Řeč je o archeologickém průzkumu Husmannovy kaple nad městem Tachovem. Ta byla v minulých dnech středem pozornosti archeologů, protože město Tachov kolem ní připravuje novou naučnou stezku a jedním ze zastavení bude zmiňovaná kaple, v jejíž kryptě byly uchovány ostatky majitele tachovského panství Johanna Philippa Husmanna a jeho první manželky Emílie. V kryptě tedy měly být pochovány dvě osoby. Jenže před více něž půl stoletím byla kaple vyrabována a postupem času se dvě lebky z kaple dostaly do tachovského Muzea Českého lesa. Minulý týden ale archeolog Nikola Rayman v kryptě našel další lebku, třetí. „Chtěli jsme zjistit v jakém je kaple stavu a zjistit, co zůstalo v kryptě z ostatků. Také vše dát do souvislostí i co se týká historického rámce," přiblížil Deníku důvody průzkumu archeolog Muzea Českého lesa s připomínkou, že nejstarší zprávy o kapli jsou z konce patnáctého století.

Kryptu ukrývala zděná klenba, která časem vzala za své. „V skrytu jsem doufal, že by tam klenba mohla být, ale krom několika otisků na stěnách jsme nenašli nic," dále popsal. Pokračovali tedy v průzkumu sutě a zásypu. Odkopali postupně zhruba metr hlubokou jámu, ve které dříve byly rakve s těly Husmanna a jeho chotě. V dolním rohu pak našli lebku a několik dalších kostí. Podle archeologa jde o lebku dospělé ženy.

„Před dvěma lety se k nám do muzea dostaly dvě lebky, muže a ženy, které měly pocházet z Husmannovy kaple. Dnes jsou na expertíze a tuto třetí tam pošleme také. Je to záhadou a zatím nevíme, komu lebka vlastně patří. Na místě jsme našli smíchané kosti pravděpodobně Husmanna a jeho manželky," podotkl archeolog Rayman. Před experty stojí mimo jiné i úkol, určit zda jde o tři osoby nebo jen o dvě a třetí lebka patří někomu jinému.
Husmannova kaple se v minulosti stala terčem několika nájezdů vandalů a hledačů pokladů. To vše nyní komplikuje výzkum. Ostatky Husmanna a jeho chotě byly do krypty původně přeneseny po zrušení paulánského kláštera a v kapli ležely do roku 1957. Ten rok totiž tehdejší ředitelka muzea přednášela v učňovské škole o Husmannovi a o tom, jaký byl zlý. Místní žáci následně hrobku vyrabovali a prý odnesly kosterní pozůstatky a jednu lebku, kterou se ve škole navzájem strašili. Za nedlouho pracovníci památkového ústavu kryptu prohledali a odnesli jakýsi klobouk a kusy rakve. Do tachovského muzea se pak také dostaly cínové identifikační štítky pocházející z hrobky.

Ani v následujících letech neměl Husmann s manželkou Emílií klid. „Poté ještě přišli nějací hledači pokladů a celé to opakovaně překopali. Zbytky kostí vyházeli z okna a také jsme některé venku pod okny našli," dodal archeolog.

Odkrývání bylo náročné, plody ale přineslo

Postřehy z místa průzkumu od Josefa Rídla:
Pod vedením archeologa z Muzea Českého lesa v Tachově Nikolou Raymanem ve spolupráci se slečnou Barborou jsem se zúčastnil záchranného průzkumu hrobky jednoho z feudálních majitelů panství Tachov.

První den záchranných prací

Před započetím prací jsme byli seznámeni s bezpečnostními předpisy a pracovní dobou pro tyto práce. Následovala krátká instruktáž o historii hrobky a prohlídka snad jediné dochované fotografie hrobky. S tím jaké nálezy lze očekávat. Slečna Barbora má archeologii vystudovanou takže výklad pro mne vhodně doplňovala a během krátké doby jsme se chopili motyk, lopat, kýblů a za krásného počasí jsme se s chutí dali do práce. Práce byla od začátku velice těžká protože metr vysoké zřícené kamenné zdivo bylo prorostlé kořeny a museli jsme postupovat velice šetrně, abychom nezničili případné nálezy. Záhy byl prvním nálezem překvapen i pan Rayman. Našli jsme totiž přes metr širokou cihelnou klenbu těsně nad zemí. Tedy tam, kde by neměla být. Po několika vyslovených a posléze zavržených teoriích usoudil, že klenba byla původně asi dva metry nad zemí a tvořila jakýsi baldachýn před vstupem do hrobky. Což se krátce poté potvrdilo a po další práci jsme nalezli prostor před vchodem do hrobky přes který truhly do hrobky dopravovali.

Druhý den záchranných prací

Brzy ráno po důrazné instruktáži vedoucího archeologa, že postupovat je možno pouze s naprostou opatrností vzhledem k očekávaným nálezům jsem se se slečnou Barborou spustil do hrobky. Za úkol jsme měli naproti vchodu do hrobky po celé šíři vyhrabat sondu až na její dno. Hrobka o šířce dva krát tři metry byla zaplněna zříceným zdivem, které bylo prorostlé kořeny. S velkým nasazením jsme se pustili do vyzvedávání kamenů a cihel v sondě o šířce čtyřicet centimetrů na šířku hrobky s tím, že nikdo nevěděl její hloubku. Po několikahodinové práci slečna Bára zaznamenala první zásadní úspěch. Našla zbytek zpuchřelé textilie v hloubce asi jednoho metru. Okamžitě se ho zmocnil archeolog Rayman a začal ho zkoumat. Během krátké doby jsme na druhé straně hrobky nalezli ze sutin vyčnívající kost a výzkum byl pro dnešek zastaven. Vše jsme pečlivě ukryli před případnými nenechavci a těšili se na třetí den průzkumu.

Třetí den záchranných prací

Ráno bylo rozhodnuto vyklidit celý prostor hrobky do úrovně kosterního nálezu z minulého dne a potom kosterní pozůstatky vyzvednout. Následovalo několik hodin těžké a úmorné práce. Po dosažení úrovně kosterních pozůstatků následovalo očišťování nálezu pomocí štětečku tak, aby se nic neporušilo a v naprosté pietě. Hrob byl v minulosti zneuctěn, takže kosti v něm jsou přeházeny jedna přes druhou a nalezenou lebku pan Rayman označil jako ženskou. Některé dlouhé kosti jsou zpřelámané a nalezli jsme tři kosti ramenní. Znamená to ,že jsme narazili nejméně na dva pohřby. Nález jsme ze vší pietou uložili k dalšímu zkoumání.

Čtvrtý a pátý den prací

Slečna Bára započala průzkum druhé sondy a hned na počátku přišlo obrovské překvapení když nalezla fragmenty dlouhých kostí. Archeolog usoudil, že, tyto kosti byly v minulosti vyhozeny ven oknem v kapli.

Od šestého dne prací jsme se zabývali prací na dalších sondách. Práce byla náročná pro velké kameny, zřícené cihly a vše bylo prorostlé kořeny. Práce archeologa spočívá nejen v kopání v zemi, ale velice důležitá je dokumentace všeho co bylo uděláno. Fotodokumentace je naprostou samozřejmostí, ale tradiční nákres na milimetrový papír zabere hodiny času protože je třeba s naprostou přesností zaznamenat vše, co je vidět. Pro mne jako laika to byl životní zážitek, pro slečnu Báru rutinní archeologická práce, pro pana Raymana námět k dalšímu zkoumání a přemýšlení, pro tachovské občany to, že Husmann bude dál jezdit v hořícím kočáře taženým čtyřspřežím a je strašit, protože jeho ostatky nalezeny nebyly. Nebo snad někteří tachovští vědí více?
Kronikář Přimdy a průvodce hradu Přimda Josef Rídl

Autor: Antonín Hříbal

30.4.2015
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení