Jako v první oblasti v republice skončilo o půlnoci z pátka na sobotu tradiční analogové pozemské televizní vysílání z vysílače Vraní vrch na Domažlicku. „Nebudeme si kupovat digitální přijímače, raději otočíme anténu na Krašov,“ říká Josef Holek z Plané.„Mámedoma tři televize a znamenalo by to nákup tří set–top–boxů,“ dodává.

Možnost přesměrovat anténu na jiný vysílač ale nemají všichni. Ti, kdo přijímali signál pouze z Vraního vrchu, museli zakoupit zařízení pro příjem digitálního vysílání. Pokud některé domácnosti nemají takzvané set-top boxy, satelitní komplet, kabelovou televizi nebo televizi s digitálním tunerem, mohli vidět od soboty na svých obrazovkách jen zrnění. Týká se to programů České televize a Novy, Prima se pilotního projektu digitalizace zatím neúčastní.

Důvodem vypnutí analogového vysílání na Domažlicku je v sousedním Německu přechod na digitální rozhlas, který ruší televizní vysílání v ČR. Vysílač Vraní vrch podle některých odhadů mohl teoreticky pokrýt pozemním vysíláním oblast s až 200 000 obyvateli, ve skutečnosti ho využívala přibližně necelá polovina. Podle vedoucího projektu digitalizace v České televizi Pavla Hanuše digitální vysílání z Vraního vrchu přijme zhruba stejný počet lidí, kteří z něj brali i analogové vysílání. Namísto současných tří programů jich lidé digitalizací získají 16. K novým ČT 24 a ČT 4 Sport ještě 11 německých televizí.

Prodejci set–top–boxů si mnou ruce. „Měli jsme jich padesát, ale za týden byly pryč,“ řekla nám Zdeňka Váňová z prodejny elektro v Tachově. „Máme čtyři značky a celkem asi dvacet pět kusů na skladě,“ pověděl Josef Brouzda z další tachovské prodejny.