Řidiči osobních automobilů jásají. Cesty na víkend pro ně přestanou být hororem. Vláda totiž v nejvýtíženější dny, v pátek od 15 do 18 hodin a v neděli po celý den do 22 hodin, omezila provoz kamionů.
Volnější komunikace šoféry čekají od začátku příštího roku.
„Konečně s tím vláda něco udělala,“ ulevil si Martin Holeček z Tachova. Poukazuje tak na kolony nákladních automobilů, které doprovázejí předvíkendový provoz na dálnici D5.

„Kamioňáci se mnohdy chovají tak, jako by jim dálnice patřila. Při dlouhých jízdách se nudí a vymýšlejí zábavu, která vůči ostaním řidičům není zrovna fér. Baví se například vzájemným několikakilometrovým předjížděním. A to mne štve, protože mne ti rádoby králové silnic nepříjemně zdržují,“ dodal třiatřicetiletý Tachovan.
Podobný názor má také Jana Koubková ze Stříbra. „Tyhle kamioňácké hry na dálnici se mnou pěkně lomcujou. Zvlášť když spěchám na chalupu. To, že se tím konečně někdo začal zaobírat, vítám,“ podotkla řidička.
Řada řidičů už v rozhodnutí vlády velký přínos nevidí. „Když nebudou moci jezdit v pátek odpoledne, tak se kamiony na silnice vrhnou už ve čtvrtek. Jsem přesvědčený, že se dopravci k situaci podobným způsobem postaví,“ uvažuje Jindřich Zaťko z Plané.
Starostové kamiony zatěžovaných obcí jsou na rozpacích.

„Uvidíme, co to přinese. Osobně si myslím, že dopravci to zase nějak obejdou. Omezení se přece bude týkat aut nad 7,5 tuny. Oni tedy nakoupí lehčí vozy, protože zboží se k zákazníkovi musí dostat včas,“ krčí rameny starosta Kostelce František Trhlík.
Šoféři by v okleštění provozu nákladních automobilů byli ještě razantnější.
„Škoda, že se nepodařilo prosadit, aby kamiony nejezdily také v sobotu. Myslím, si že by se nám všem ulevilo. Trochu by se pročistil vzduch. Ale musíme být rádi alespoň za něco,“ míní Václav Daniel z Boru.