Taková atmosféra panovala ve čtvrtek po poledni v parku před autobusovým nádražím v Tachově. Občanské sdružení Stop genocidě tady ve spolupráci s římskokatolickou farností uspořádalo výstavu kontroverzních fotografií obětí umělých potratů. Ta potrvá ještě dnes od 11 do 17 hodin.

„Smyslem výstavy je zprostředkovat hlavně studentům, ale samozřejmě i nejširší veřejnosti informace na téma umělých potratů. Proto ukazujeme necenzurované fotografie obětí umělého ukončení těhotenství,” vysvětlil Deníku zástupce občanského sdružení Stop genocidě Jan Vrána.

Sdružení funguje od roku 2008 a od té doby uspořádalo ve městech České republiky přibližně 170 petičních výstav.

Součástí prezentace fotografií je petice, kterou mohou podepsat všichni, kteří chtějí podpořit snahu sdružení o legislativní změnu na obnovení ochrany života již od početí. „V současné době máme kolem sedmnácti tisíc podpisů, převážně z řad studentů,” doplnil Vrána.

Fotografie si prohlédly také gymnazistky Eliška, Roxy a Lada. „Obrázky jsou strašně emotivní, určitě nás to oslovilo. Koho ne. Děti by to asi vidět neměly, ale pro ostatní lidi je správné, že se takové fotografie ukazují,” shodly se Roxy s Ladou. „Ale úplně zakázat potraty, s tím nesouhlasím. Když je ohrožen život matky, měl by zůstat umělý potrat povolen,” doplnila Eliška.

Pedagog tachovského gymnázia Petr Křížek, který studenty na výstavu doprovázel, se domnívá, že panely by měly být umístěny jinde. „Domnívám se, že výstava je na nevhodném místě, a to z pohledu rodičů s malými dětmi,” vyjádřil se Deníku. „Ale souhlasím s tím, že je třeba vychovávat k zodpovědnému rozhodování. Lidé by neměli brát interrupci jako součást jednoduchého řešení problémů a uvědomit si dosah svého jednání,” uvedl dále.

Tachovská farnost pozvala na výstavu obě tachovské střední školy. Zatímco gymnázium možnost vidět kontroverzní fotografie využilo, Střední průmyslová škola Světce ne. „Máme doporučeno, abychom se této výstavy nezúčastňovali, protože se jedná o nepodložené a nevědecké informace a účelově zaměřenou kampaň, kterou bychom žákům neměli prezentovat,” vysvětlila Deníku ředitelka školy Jana Hrčková.

„S dětmi o záležitostech, kterým se výstava věnuje, hovoříme při hodinách občanské nauky a nabádáme je, aby svoje vztahy řešily zodpovědně. Pořádáme na toto téma i odborné přednášky,” dodala ředitelka s tím, že jí osobně se prezentace tématu formou výstavy drastických fotografií také příliš nelíbí.