Tachov

Krátce po poledni zaplnil Convoy of Remembrance tachovské náměstí. „Jsme členové Military Car Clubu Plzeň a každoroční májovou jízdou chceme lidem připomenout atmosféru roku 1945, kdy náš kraj osvobodila americká armáda," uvedl zástupce velitele konvoje Martin Dlouhý. „Dali jsme si sraz v pátek 4. května ve Stodě, kde máme základnu, na kterou se každý večer vracíme a přespáváme tam. V sobotu jsme vyjeli po trase Domažlice, Kdyně a Koloveč a následně jsme se v Plzni zúčastnili přehlídky. V neděli jsme navštívili Přeštice, Merklín, Holýšov a Stod. Dnes, tedy v pondělí, jsme v Tachově a pak ještě jedeme do Boru. Končíme v úterý v Plzni, kde bude odhalen pomník československým vojákům, kteří bojovali na západní frontě," popsal pětidenní maraton Martin Dlouhý.

Na tachovském náměstí pobyla kolona dvě hodiny a bylo kolem ní pěkně rušno. Dobová vozidla, výstroj i výzbroj zaujaly především mužskou část Tachovanů bez rozdílu věku. Přišly se podívat i děti z Mateřské školy Tyršova. „Ta černá pistole, ta se mi líbila nejvíc. A taky auta," svěřil se Adam Košátko. „Měl jsem v ruce pravý granát, ale nemohl vybouchnout," přidal se David Hrubý.

Účastníci konvoje jsou nadšenci, kteří svým zápalem nakazili mnohdy celou rodinu. Akci obětují svůj volný čas, někteří i na úkor dovolené. „Bez podpory rodiny by to nešlo. Máme s sebou i manželky a děti," řekl Martin Dlouhý. To platí i o rodině Kubových z Mírovic. Po západočeských městech vyrazili ve třech – táta, máma a Klárka. „Za dvacet dní mi bude sedm. Máme ve škole ředitelské volno, tak mě tatínek vzal s sebou," pochlubila se holčička. I ona byla v dobovém oblečení. „Sehnat ho pro dítě je někdy těžké. Přešíváme, sháníme po známých," řekl tatínek.

V koloně byli i zahraniční účastníci z Belgie a Německa. Ti na májovou akci jezdí pravidelně. Tentokrát se ale jízdy nezúčastnil žádný válečný veterán.

Bor

Do Boru přijela kolona historických vojenských vozidel s úderem patnácté hodiny. Na náměstí už na ně čekalo plno zvědavých obyvatel, ale i představitelé města. Součástí akce totiž bylo i vyhodnocení dětské výtvarné soutěže a kladení květin k památníku osvobození a k pomníku umučených ruských zajatců na hřbitově.

„Podobná kolona vojenských historických vozidel projížděla Borem naposled snad před deseti lety. Proto jsme rádi, že je tady tentokrát máme," řekl starosta Petr Myslivec. Ten s dalšími představiteli města přivítal velení konvoje před borskou radnicí. Účastníky pozval mimo jiné do kina, kde je výstava prací žáků školy nazvaná Osvobození a naše město dnes.