„Bude toho letos opravdu hodně. Myslím, že možná dvojnásobek, než byl loni," řekl Deníku Hovězák. Podle něj to lze poznat už podle toho, kolik ovoce jim zahrádkáři letos dodali. „Hodně se urodilo. A není to tím, že by ovoce bylo špatné a nehodilo se k dalšímu uskladnění. Všeho je dostatek, řekl bych že nejvíce hrušek," dodal s tím, že v této pálenici se zpracovávají již zmíněné hrušky, jablka a švestky.

Jeho slova potvrdil i tachovský drobný pěstitel Pavel Nový. „Řekl bych, že letošní úroda je stejně nevyrovnaná, jako letošní počasí. Něčeho se urodilo hodně, například švestek, hrušek, někde i jablek. Něco nám naopak pomrzlo. Byly to meruňky, broskve," řekl Nový. „Vypadá to že ale zase nebude tak nejhůř. Zdá se, že budou i hezké brambory," dodal.

„Největším problémem ale v tomto čase je, že je nedostatek vody. Skoro nemáme ani čím zalévat. Dokonce mám na zahrádce malé jezírko a v něm několik ryb, přemýšlím, jestli není na čase to zlikvidovat. Nejspokojenějšími jsou teď ti, kteří jezdí do pálenice," dodal zahrádkář.

Jarní mrazíky poničily část úrody i Zdeňce Vůjčíkové. „Mě na zahrádce pomrzlo jen drobné ovoce, například ostružiny a pak také broskve. Na druhou stranu jsem měla velkou úrodu malin, takže jsem už nyní bohatě zásobena na celý rok šťávou. Zato zůstaly ušetřeny třešně i jablka, pokračovala tachovská zahrádkářka.

„Osobně ovoce nenechám zpracovávat v pálenicích, nikdy jsem to nedělala, zpracovávám ho jinak. Něco zpracuji, část uskladním a zbytek prostě rozdám," dodala Tachovanka.

V porovnání s posledními lety je ale podle zahrádkářů nižší kvalita některých výpěstků. „Do úrody se promítlo sucho. Letos je vidět, že málo pršelo. Naštěstí bylo nakonec i dost sluníčka," shrnula Zdeňka Vůjčíková.