Nevšední jednání se konalo ve Stříbře v restaurantu Chanos. Sešli se zde totiž zástupce České kosmické kanceláře Milan Halousek a studentka stříbrského Gymnázia Veronika Šímová. A proč? V rámci celosvětových akcí pořádaných u příležitosti 50. výročí kosmické éry lidstva (startu první umělé družice Země Sputnik) připravila společnost World Space Week Association - organizátor Světového kosmického týdne pro mladé lidi z celého světa, mimořádnou možnost vyzkoušet si osobně krátkodobý stav beztíže při parabolickém letu. Přihlásit se mohl každý ve věku mezi 15 až 18 lety. Mezi čtyři vybrané účastníky se zařadila právě Veronika Šímová, která splnila všechny zadané podmínky.

Samotný let se uskuteční ve Spojených státech jako součást slavnostního zahájení programu World Space Week 2007 dne 7. října letošního roku v Los Angeles. Před vlastním startem se vybraní účastníci zúčastní přípravného semináře. „Vybraní účastníci musí splňovat zadané podmínky a slečna Šímová vše dokázala. Bude jediná Češka a vlastně i Evropanka, která si stav beztíže v říjnu vyzkouší,“ řekl nám Milan Halousek z České kosmické kanceláře, který dodal, že podmínky účasti jsou velice náročné a tvrdé. Sama Veronika se moc těší. „Největší motivací k přihlášení se je stav beztíže, který bych asi nikdy jinak nezažila a to je vlastně nejvyšší stupeň kosmického výcviku před samotným letem do vesmíru,“ vypráví nadějná studentka. Veronika se narodila 28. září 1989 a po prázdninách nastupuje do sedmého ročníku gymnázia. Už pět let je členkou Debrujárů, velice se zajímá o fyziku a astronomii.

To jsou její hlavní koníčky, když odpočívá, ráda si poslechne rockovou muziku. Oletu je už dopředu náležitě poučena a v Los Angeles si pobude pět dní. „Vím, že poletíme speciálně upraveným letadlem, které je vypolstrované, aby nedošlo k úrazu,“ předkládá získané informace Šímová. „Letadlo se vznese do určité výše a pak začne náhle klesat a nastává zhruba 25 vteřin stav beztíže. Takových úseků tam prožiji 15. Přesně mi ještě nedochází, jaké to asi bude, ale opravdu se tam moc těším a ničeho se nebojím,“ říká statečná Veronika, kterou do Ameriky doprovodí maminka. To byla totiž také jedna z podmínek účasti – dospělý doprovod. Až se Veronika vrátí, můžete se těšit na další reportáž, jistě se s námi podělí o své nové nezaměnitelné zážitky.