Kostel na poutním místě nedaleko Plané bude veřejnosti otevřen v sobotu 17. května od 12 hodin. Odborný výklad podá návštěvníkům restaurátorský mistr Boris Mettler, který nástroj opravoval.
„Některé části varhan se opravovaly přímo na místě, jiné se musely odvézt do mistrovy dílny," uvedl plánský farář. V těchto dnech pracovníci Mettlerovy restaurátorské dílny opravy dokončují. Postupně umisťují do přístroje všech 900 píšťal, nástroj kompletují a dolaďují.


„Završí se tím první etapa rekonstrukce," konstatoval varhanář Boris Mettler, který sice má dílnu na Olomoucku, ale jinak pochází z Lužné u Boru a absolvoval tachovské gymnázium. V rámci první etapy opravy, která stála bezmála sedm set tisíc korun, byly restaurovány ty nejdůležitější části nástroje, který pochází z první poloviny 18. století a postavil jej loketský varhanář Leopold Burkhard, který na Tachovsku vytvořil ještě varhany v kladrubském klášteře.


V 17 hodin je na programu společná česko německá mše svatá, při které bude účinkovat chrámový pěvecký sbor z Tirschenreuthu.
Od 18 hodin pak při koncertu zazní mistrovský historický nástroj.
Při varhanním koncertu bude účinkovat profesorka Jitka Chaloupková.