„Takto jsme se domluvili s firmou. Upozornili jsme lidi, jak bude oprava probíhat, kudy se dá objíždět. Při práci na komunikaci další lidé čekali před i za stavbou, aby odkláněli vozidla. Jsem rád, že byl nový povrch takhle rychle, za pár dní položen," uvedl starosta Kostelce František Trhlík.
Celková příprava na rekonstrukci průtahu Kostelcem začala už v březnu. „Vyměnili jsme část kanalizačního řádu, včetně zatrubnění, připravila se parkovací místa u staré zástavby, položily se obrubníky. Následovalo položení podkladů pro budoucí chodníky, a to ve staré i v nové zástavbě," dodal starosta.

Tomu všemu navíc přecházelo připravení čističky a oddělené kanalizace pro dešťovou vodu i splašky spolu s vodovodem a plynem.
Obyvatelé Kostelce jsou s novou silnicí, o jejíž opravě se mluvilo již delší dobu, spokojeni. „My jsme rádi, silnice už opravdu potřebovala nový kabát a chodníky jsou také důležité. Starosta tu pro nás v posledních letech hodně udělal, my si ho za to vážíme. Dříve jsem bydlel ve Stříbře, ale tady to máme s rodinou mnohem raději," uvedl Jiří Kubín z Kostelce.

Obec má ještě v plánu vybudovat nový sběrný třídící dvůr, který by měl sloužit v rámci spolupráce i okolním obcím.
Mezi vozovky s velmi špatným povrchem patří například průtah obcí Lestkov. Obyvatelé a projíždějící motoristé si budou muset ještě nějaký čas počkat, ale určitá naděje svítá. „V současné době máme zpracovaný projekt na chodník a pokud by vyšly nějaké dotace, budeme chtít aby byl průjezd Lestkovem opraven," vyjádřila se Deníku starostka Lestkova Renata Šilingová.

Obec Lestkov, jak dále uvedla starostka, podala žádost na dotace z Regionálního operačního programu (ROP)  Jihozápad na opravu místní komunikace. „Konkrétně se jedná o silnici z Lestkova od hlavní silnice kolem hospody dolů k čističce. Také ve Vrbici  chceme opravu místní komunikace," dodala Šilingová.

V ideálním stavu nejsou silnice – jak průtah, který spravuje kraj, tak místní komunikace –  v obci Kšice. „Pokud vím, tak oprava průtahu v plánu silničářů není, ale některé místní komunikace plánujeme opravit. Máme totiž dělat kanalizaci a tam, kde bude hotová, se budou na komunikacích dělat nové povrchy," řekl Deníku starosta Kšic Petr Kříž.

S cestami ve dvacítce vesnic si musí poradit radnice v Boru. „Loni se dělaly nové povrchy místních komunikací v Holostřevech, před třemi roky to bylo v Damnově. Po obcích se snažíme vozovky ve velmi špatném stavu lokálně opravovat," uvedl starosta Boru Petr Myslivec s tím, že na Borsku je zřejmě v nejhorším stavu silnice do Borovan – ta ovšem do správy města nepatří.

Správa a údržba silnic Plzeňského kraje nemá, jak Deníku v úterý řekl vedoucí stříbrského střediska Miroslav Sedláček, v plánu celkové opravy dalších průtahů obcí na Tachovsku. „Z vlastního rozpočtu ale budeme letos dělat nový povrch silnice od křižovatky, tedy od přehrady, směrem k okraji obce Milíře," uvedl Sedláček. Už několik let se hovoří o opravě silnice od pernolecké křižovatky do Přimdy. První etapa by měla podle Sedláčka začít v červenci. V plánu je rovněž oprava silnice od Únehlí přes Erpužice a Trpísty na hranice okresu. Zda se začne letos, silničáři zatím nepotvrdili.

Martina Sihelská