Proč už zase stojí hodiny? Ptávali se obyvatelé Plané při pohledu na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. A měli pravdu, hodinový stroj občas dotloukl, ozubená kola se dotočila. Právě to byl pro město důvod, proč je nechat zcela opravit, vyčistit. Jak by ne, stroji je úctyhodných 123 let. „Zastavovaly se hlavně v letošním roce," potvrzuje plánský místostarosta Pavel Nutil. O hodiny dlouhé roky pravidelně pečoval Václav Palíšek starší.

Starostlivost o správný chod stroje převzal v posledních letech jeho syn, také Václav. „Vždy po zastavení je uvedl opět do chodu a ony se po čase opět zastavily. Nevěděli jsme si už s tím rady. Hledala se tedy příčina. Ale nic jsme nezjistili. Začali jsme tedy uvažovat o tom, že bychom hodiny nechali komplexně opravit," dále pokračuje Nutil s tím, že pravděpodobně nikdy za těch 123 let neprodělaly věžní hodiny generální opravu.

Město začalo hledat firmu, která by byla schopná takový stroj opravit. Jde totiž o poměrně unikátní práci. „Pan Palíšek zjistil, že by měla prý ještě existovat firma, která kdysi ty hodiny vyrobila. Pátrali jsme a zjistili, že opravdu existuje," uvádí místostarosta.

Hodiny musí být celkově rozebrány, vyčištěny a opraveny. To nelze provádět na místě ve věži. Proto je firma rozmontovala a odvezla na své pracoviště. „Provedou vyčištění, nové nátěry, lapování čepů, leštění kol, dodají nový elektrický motorek, vyčistí ručičkové strojky a vlastní rozvody," popisuje Nutil, co věžní hodiny čeká.
Demontáž hodin trvala zhruba tři hodiny, montáž bude ale náročnější, hodináři by ji měli zvládnout za dva dny. Tou dobou přijde na řadu vyčištění zmíněných rozvodů na jednotlivé ciferníky a také servis takzvaných cimbálů, které dělají vlastní bití.

Věžní hodiny kostela Nanebevzetí Panny Marie jsou z roku 1892. Bijí každou čtvrt hodinu a přečkaly i přestavbu věže v roce 1904, kdy věž získala současnou podobu. Podle záznamů prodělaly v roce 1977 rekonstrukci ciferníků.

Čas začnou opět odměřovat a pravidelně bít ještě před Vánoci. Celková oprava přijde město na téměř šedesát pět a půl tisíce korun.

Kronika uvádí:„Tento hodinový stroj je jednoduchý a má osvědčený systém. Je spolehlivý a vyrobený z nejtrvalejších materiálů," těmito slovy začíná tištěný zápis vložený do městské kroniky. Pokračuje popisem materiálů, ze kterých je stroj vyroben. Kola jsou z mosazi, zuby přesně nakrájené, čistě osoustružené a vypilované. Hnací ústrojí je nakrájené z nejlepší oceli. „Na stroji je kontrolní číselník, který hned ukazuje čas stejně jako na velikém ciferníku." Zápis také uvádí velikosti. „Hnací kola mají v průměru 32 cm, délka stroje je 105 cm, šířka 62 cm a celková výška 200 cm. Tažná síla tohoto stroje je dostatečná pro 4 ciferníky v průměru do 300 cm, a pro rychlost do 200 kg nebo pro zvony o hmotnosti od 800 kg." Tehdy firma poskytovala na věžní hodiny záruku od jednoho do tří let.