Myslí si, že by samosprávy měly jejich katastrofálnímu stavu věnovat podstatně větší pozornost. Výjimkou není ani Tachovsko. „Kostel dělá vesnici vesnicí. Nezlobte se, ale převážná většina těch vašich dělá vesnicím spíše ostudu. Na jejich opravu by měly obce pamatovat nějakou tou korunou,“ nastínil Manfred Lutzig z německého Weidenu.

Právě nedostatek peněz, kterých by na rekonstrukci církevních památek bylo samosprávám tolik potřeba, je kamenemúrazu. „Jsem přesvědčen, že řada obcí má jiné priority a chápu je. Kdybychom neměli v obci kanalizaci, asi bychom svoji pozornost upřeli také tímto směrem. Určitě by to vzhledem k potřebám obyvatel mělo přednost. Zároveň si ale myslím, že by se měly památky zafixovat alespoň natolik, aby nadále nechátraly,“ uvedl František Trhlík, starosta Kostelce.

Tamní kostel svatého Jana Křtitele už patří do majetku obce. „Získali jsme ho od církve bezúplatným převodem, včetně pozemků. Bývalou faru jsme koupili za sto tisíc korun,“ informoval nás Trhlík. Jeho rekonstrukci tamní zastupitelstvo věnovalo značnou pozornost. „Nechali jsme oplechovat střechu, včetně nátěru. Zajistili jsme střechu lodě a nechali zhotovit dveře do věže, hlavního i bočního vchodu,“ podotkl starosta. Tato rekonstrukce přišla obecní rozpočet na dvě stě tisíc korun.

Obec na údržbu kostela síly má. „Provádějí ji zaměstnanci úřadu. Pokud se v kostele provádějí přípravy například na pouť, aktivně se jich zúčastňují i naši spoluobčané,“ pochvaluje si František Trhlík.