K vaření dostal každý soutěžící od pořadatele zástěru s logem Prostibořského kotlíku, kterou si po soutěži společně s dárkovým balíčkem od pivovaru Chodovar odnesl domů jako vzpomínku na povedený den. Výsledkem několikahodinového snažení byla vůně, která se nesla celou obcí. Porotcem se pak stal každý, kdo dorazil ochutnat srnčí, jelení a další druhy guláše, ale také zelňačku, indickou omáčku korma s plackami naan či tradiční mexický bagoun. „Letos bych ráda zabodovala s gulášem s portským vínem, tak uvidíme, zda uspěji jako minulý rok,“ řekla Deníku "Bóža" Honzíková z Prostiboře, která vloni skončila na krásném třetím místě.

Rozhodování nebylo jednoduché, sliny se sbíhaly všem u každého kotlíku, vybrat nejlepšího kuchtíka byl opravdu tvrdý oříšek. Příchozí hosté dostali u vstupu mističku, lžičku, ubrousek, ale také slosovatelnou pamětní vstupenku s odtržitelnou částí, která sloužila k hlasování. Tu vložili do sklenice u kotlíku toho kuchaře, jehož pokrm jim chutnal nejvíce.

Slavnosti jablek v Bezdružicích.
OBRAZEM: Nepřízeň počasí provázela dvacátý ročník Slavností jablek

Vítězem se stali hasiči ze Starého Sedla s požárnickým srnčím gulášem. Jak řekli s úsměvem vítězové, guláš byl uvařen z regionálních potravin ze Starého Sedla a okolí.

"Jsem nadšená z počtu soutěžících, ale zároveň mne mrzí, že nedorazilo všech 16, kteří se původně přihlásili. Virům ale neporučíme, zdraví je přednější. Věřím, že když jim nemoc zabránila v letošní účasti, vynahradí si to příští rok," zhodnotila účast starostka obce Barbora Nováková. "Každopádně, když vidím účast, je jasné, že právě vzniká další prostibořská tradice a to mne opravdu těší," hledí do budoucnosti.

U Plané skončilo po smyku osobní vozidlo v příkopu na střeše.
FOTO: Nehoda u Plané: osobní auto skončilo v příkopu na střeše

Po celé odpoledne probíhal doprovodný program. Dešťová víla sice neměla dobrý den a smutně poplakávala, ale odradit se drobným deštěm nechal jen málokdo. K ochutnávání a hodnocení hrála přítomným kapela Emotikon. Po vyhlášení vítězů vlétla na pódium se svým ska stříbrská Skavare a bavila všechny až do večera. Tvořivou dílnu pro děti a dospělé nachystala stejně jako minulý rok Jaroslava Lišková Mašková. Pro nejmenší návštěvníky připravili pořadatelé hry a soutěže, pro odrostlejší námořnickou bojovku s pokladem, který i přes nepřízeň počasí děti nadšeně hledaly. Při vyhlašování vítěze byly slosovány vstupenky. Štěstí se usmálo na šest návštěvníků, kteří si odnesli domů stejnou zástěru jakou dostali soutěžící a další dva výherci pak poukázku na produkty Boží péče v hodnotě 500 Kč.

"Opravdu povedená akce, určitě se zúčastníme i příští rok," neslo se z úst návštěvníků při odchodu.

Obec na akci získala finanční příspěvek z programu Bavíme sami sebe od MAS Český les.