Českobudějovická společnost Bosch nedávno schválila, že bude od příštího roku nekuřácká. Zákaz kouření by měl platit v celém areálu firmy. V jižních Čechách tato situace vzbudila velké pozdvižení, proti zákazu kouření už se postavily zaměstnanci i odbory.

V Plzeňském kraji zatím tato situace nehrozí. „Ve všech našich vnitřních prostorách je striktní zákaz kouření. Venku v areálech našich pivovarů jsou ale zřízené tzv. kuřárny, tedy místa, kde lze v souladu s bezpečnostními a požárními předpisy kouřit. Tuto skutečnost naši zaměstnanci respektují a dodržují. Vnímají, že tím ochraňují sebe i prostory, ve kterých pracují. Oproti běžnému režimu před pandemií koronaviru ale i v těchto venkovních kuřárnách platí zvýšená hygienická opatření. Chodit kouřit mohou naši zaměstnanci během svých přestávek, případně po dohodě s nadřízeným,“ informoval mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Na úplný zákaz kouření v celém areálu firmy mělo políčeno i vedení společnosti Borgers. Nejvýznamnější zaměstnavatel na Rokycansku však od této myšlenky ustoupil. „Po zkušenostech jedné společnosti ve Zdicích jsem byla proti tomu. Lidé si tam zapálit nemohli a dopadlo to tak, že jich 300 chodilo kouřit mimo fabriku na autobusovou zastávku,“ zdůraznila personalistka firmy Marta Párová.

V jednotlivých provozech Borgersu jsou instalované uzavíratelné speciální místnosti z plexiskla, kam lidé mohou chodit kouřit. Nechybí v nich lavičky, židle a také průduchy, pokud by se tu sešlo více kuřáků. I ti, kteří neholdují cigaretám, mají vyhrazené nekuřácké zóny. Každou pauzu na cigaretu si musí každý zaměstnanec elektronicky označit.

V sídle rokycanského městského úřadu žádná speciální zóna či stanoviště pro kuřáky zřízeno není. „Úředníci se tak zpravidla uchylují nebo soustřeďují u dvou popelníků mimo rozsáhlý objekt,“ řekl starosta Rokycan Václav Kočí.

Na Tachovsku v minulosti zkoušeli protikuřácká opatření, nicméně pracovníci je většinou obcházeli. „V areálu naší firmy máme dvě venkovní místa vyhrazená pro kuřáku a jednu kuřárnu máme pod střechou. Kromě těchto tří míst je v celém areálu zakázáno kouřit. V minulosti jsme zkoušeli různá jiná protikuřácká opatření, ale výsledkem bylo, že kuřáci je obcházeli a chodili kouřit tajně na záchod. Nyní mají tedy k dispozici tato tři vyhrazená místa,“ vysvětlil Martin Kořínek, ředitel firmy Grammer Tachov, která je jedním z největších zaměstnavatelů na Tachovsku.