Rozvětvená rodina má zhruba 150 žijících členů, v sobotu se jich sešlo 104. „Setkání rodiny Kozáků pořádáme už potřetí a setkávají se tu čtyři generace naší rodiny," řekl hlavní organizátor Rostislav Kozák.

Většina rodiny žije v okolí Bezdružic a Konstantinových Lázní, někteří na Útersku, nejvzdálenější příbuzní jsou v okolí Kralovic, Domažlic a Kouta na Šumavě.

„Myšlenka se takhle jednou za rok setkávat vznikla proto, abychom se nemuseli potkávat jenom na pohřbech. Je nás tolik, že nikdo nemůže udělat obrovskou svatbu. Takhle se sejdeme skoro všichni a také se poznáme. Stávalo se, že když jsme byli někomu z rodiny na pohřbu, přemýšleli jsme o sobě navzájem, kdo je kdo," vysvětlil.

„Jsem za to upřímně rád, že členům rodu se tato myšlenka zalíbila a že se nás takhle hodně schází. Už se všichni zase známe, to je dobře," dodal Rostislav Kozák s tím, že pokaždé se setkání zúčastnilo tak 85 až 90 procent rodiny.

Rodinné srazy mají od začátku svá pravidla, každý účastník zaplatí poplatek, ze kterého se pak společně hradí nájem sálu a občerstvení. „Jedna členka naší rodiny dělá vyhlášené kremrole a věnečky, ale jinak máme catering, jídlo si necháme připravit, většinou guláš a pak raut," vysvětlil Kozák.

Na setkání nechyběla muzika.