Škoda je bezmála pět tisíc korun. Uvedený případ není v okrese výjimkou, měsíčně dochází k více podobným událostem. A výjimkou není ani v rámci kraje – policisté denně řeší až osm vloupání do vozidel. „Zloději si vytipovávají auta na velkých parkovištích, i v temných uličkách. Nejrizikovějšími místy, kde je tento druh kriminality nejčastější, jsou parkoviště u velkých nákupních center, parkoviště v blízkosti panelové zástavby, odstavné plochy u rekreačních a sportovních zařízeních, u hřbitovů,“ říká tisková policejní mluvčí Jolana Číhová.

Vloupání do motorových vozidel je na území západních Čech jedním z problémů, který policisté řeší denně. „Za uplynulých osm měsíců letošního roku bylo do policejních statistik zapsáno 1 902 těchto případů se škodou za bezmála 40 mil. Kč,“ říká Číhová. Vloni za stejné období evidují muži zákona 1 408 případů vloupání do vozidel. Škoda byla 26 mil. Kč. Zloději přitom nejsou nijak vybíraví. Kradou vše, co jim přijde pod ruku, odložené osobní věci a doklady, autorádia. Protože je stále více vozů vybaveno navigací, kradou i tato technická zařízení.

Prevence je jednoduchá – neplést si auto s trezorem. „U vestavěných rádií je dobré odnímat čelní panel, pokud možno parkovat v garážích, na střeženém parkovišti nebo na osvětlených místech, a je dobré používat i zabezpečovací systémy,“ říká Číhová. Policie bojuje se zloději zapojením do projektu „Automobil není trezor“.

Jedná se o projekt, jehož záměrem je informovat občany pomocí cedulek umístěných na rizikových místech na to, že parkují na místech se zvýšeným nápadem této trestné činnosti a vybídnout je k větší opatrnosti a obezřetnosti. Další preventivní aktivitou je rozdávání letáčků pod názvem „Zabezpečte svá vozidla!“, kde jsou shrnuty cenné rady a informace. Policisté důrazně vyzývají, aby lidé nenechávali na viditelných místech v interiéru vozidla žádné věci. Motivují tak pachatele, kteří pod vidinou snadného získání zajímavého artiklu neváhají rozbít okno nebo zničit zámek dveří a během několika desítek vteřin pak zmizí i s ukradenými věcmi.