Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajina s rybníky a opraveným kostelem

Tachovsko – Jakmile silnice z Plané na Stříbro opustí lesní dolík, zjeví se vlevo rybníček.

6.9.2011
SDÍLEJ:

Vodními a bahenními rostlinami zarostlý rybníček pod Týncem. Foto: Miroslav Trégler

Za ním se louky a pastviny zvedají až k prvním stodolám vísky Týnec. Na druhé straně je Vysoké Sedlište a pod ním krajina rybníků, luk, lesíků a opraveného kostela sv. Václava.

Začnu tím kostelem. Díky nové báni na zvonici vyrostl do výšky a díky nové fasádě se doslova rozsvítil. Jak se pohybuji krajinou Tachovska, objevuji stále nové a nové dálkové pohledy na tento svatostánek. Určitě tam byly i dříve, ale snadněji se přehlédly.

Vraťme se k onomu rybníčku, ač malý, přesto zajímavý. Každé léto se téměř celý zazelená a tak se podívejme proč. Hladinu neprodyšně pokryje koberec malých lístečků okřehku menšího, mezi nimi se lesknou listy rdestu vzplývavého a dokvétají bělokvěté žabník vodní či halucha vodní. Jde o rostlinné společenstvo vodních makrofyt, tedy zjednodušeně řečeno rostlin pouhým okem dobře rozeznatelných. Nápadné porosty orobince širolistého či kamyšníku patří do rákosin. Na ně na březích navazují porosty vysokých ostřic, tady tvořené zejména ostřicí štíhlou a chrasticí rákosovitou. Aby strohý nástin vegetace rybníčku byl bohatší, vzpomenu ještě habituálně atraktivní stromové vrby křehké a keřové vrby lýkovcové a košíkářské. To vše podél břehů a na hrázi.

K rybníkům mezi silnicí a Vysokým Sedlištěm jsem vyrazil zejména za vodním ptactvem a tedy s dalekohledem v ruce. Na Týneckém rybníce jsem „odlovil“ pouhé dvě lysky černé. Větší hejnko lysek se kolébalo na hladině rybníka Písečného (Pozdrav). Sekundovalo mu pár poláků malých a jedna jediná labuť velká. Na Hraničním rybníce nic. Byl jsem trochu zklamán, nejspíše jsem si ornitologické zážitky vybral již ráno, kdy jsem na louce u Regentu viděl nějakých dvacet až třicet volavek popelavých i bílých. Nutno ještě dodat, že všechny jmenované rybníky mají solidně vyvinuté příbřežní rákosiny tvořené orobinci širolistým i úzkolistým, skřípincem jezerním, zevarem vzpřímeným či zblochanem vodním.

Mezi rybníky Písečným a Hraničním, podél strouhy která byla dříve nejspíše potokem, byly nedávno vysázeny olše, javory, jasany a duby. Zmiňuji se tom záměrně, protože chci touto cestou poděkovat všem, kteří dokáží najít čas, sílu a peníze, aby vrátili naší krajině přívětivější tvář. Totéž platí i o lidech, jež zachraňují sedlišťský kostel.

Miroslav Trégler

6.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Školní dvůr v brzké době čeká rekonstrukce.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Studentky z Plané soutěžily v čepování piva

Planá – Soutěže v čepování piva, pořádané v rámci výstavy v pražských Letňanech, se zúčastnily studentky druhého ročníku Střední školy živnostenské v Plané Kristýna Országová a Karina Svobodová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení