První větrná elektrárna už stojí, další se začíná stavět v těchto dnech. Výška dosahuje zhruba 150 metrů, stožár je viditelný z několikakilometrové vzdálenosti.

Názory obyvatel nejbližší vesnice se různí. Zdeňko Tancoš bydlí v Damnově dvacet let. „Bojíme se hluku, který z vrtulí půjde. a také myslím, že elektrárny jsou moc blízko silnice. V zimě až bude namrzat led na vrtulích, tak při otáčení může odletět kus ledu až na auta,“ řekl Deníku.

Podobného mínění je Marcela Jadlovská. „Ten stožár, co bude stát směrem k Bezděkovu, je podle mne hrozně blízko silnice. Začne být ošklivé počasí a bude to házet led. A to nevíme, jaký to bude dělat hluk,“ svěřila svoje obavy. „Líbit se mi to nelíbí, ale můj názor už asi nic neovlivní,“ dodala.

Další obyvatelka řekla Deníku, že pokud elektrárna nebude dělat velký hluk, vadit jí nebude. „Mrzí mě, že nikdo za námi do vsi nepřišel a neinformoval nás o tom,“ vyjádřila se Jana Sienkiewiczová.

Pozitivní názor na novou dominantu krajiny sdělil Deníku další z obyvatel Damnova, který si ale nepřál být jmenován. „Já proti větrným elektrárnám nic nemám. Pořád je to lepší, než velké plochy solárních elektráren. Navíc to může působit jako orientační bod. Když se mě někdo zeptá, kde bydlím, řeknu, že tam, kde stojí ty větrníky,“ řekl muž.

Jednání o vybudování větrných elektráren u Damnova začala podle informací, které Deníku sdělil starosta Boru Petr Myslivec, už před 12 lety. „V roce 2007 bylo město Bor osloveno investorem s nabídkou o spolupráci. V prvopočátku se jednalo o záměr výstavby větrného parku na katastrálním území města Bor,“ uvedl starosta. „Vzhledem k závažnosti rozhodnutí tehdejšího zastupitelstva města k umístění elektráren, bylo snahou zapojit do tohoto záměru občany, a proto byla svolána prezentace celého záměru, na kterou byli písemnou pozvánkou pozváni občané jednotlivých městských částí, kterých by se případná výstavba dotkla,“ informoval.

Představení záměru se konalo v kině, kde tehdejší investor vše vysvětlil slovně i vizualizací. „Vzhledem k tomu, že nebyly vzneseny zásadní závažné připomínky, schválilo zastupitelstvo uzavření smluvního vztahu o spolupráci, ze kterého mimo jiné vyplývají i finanční kompenzace pro město.“ Podle dalších starostových slov se v uplynulých letech neobjevily v řádných zákonných lhůtách žádné závažné připomínky, jinak by investor stavební povolení neobdržel.

Současným zadavatelem stavby dvou větrných elektráren u Damnova je podle údajů uvedených na informační tabuli u staveniště společnost Micronix se sídlem v ulici Antala Staška v Praze. Tato firma vystřídala předchozího investora, kterým byla společnost Synergion Alfa CZ, se stejnou adresou.

Do sídla současného zadavatele jsme se dovolali, nicméně informace Deníku poskytnuty nebyly. „Nezlobte se, ale v tuto chvíli nemůžeme ke stavbám poskytnout žádné informace,“ odpověděli zástupci Micronixu.