Jejich výzva je určena lidem z celého kraje. Pro dělníky z Tachovska je to hlas, kterému se těžko odolává – zvlášť, když plzeňské firmy nabízejí k platu i plno výhod a příspěvků. V krajském městě pracují odhadem možná desítky lidí, kterým se na Tachovsku nelíbily pracovní podmínky. „Dělat v Plzni se vyplatí, i když se musí dojíždět. Firmy většinou připlácejí na dopravu,“ říká pan Jiří, který jako nevyučený pracoval mnoho let v Tachově.

Když prý viděl, že u firmy nemá ani po dvou letech šanci na zvýšení platu, našel si zaměstnání na Borských polích. „Dělám u japonské firmy. Nástupní plat byl 16 tisíc korun, a mám i plno výhod,“ popisuje. Na Tachovsku momentálně chybí nejméně stovka montážních dělníků. Mnoho z nich dalo přednost dojíždění do Plzně. Ti, kteří si hledají práci v příhraničí, mají čím dál více požadavků.

„Některé žadatele je těžké uspokojit, když víme, že třeba v Plzni podniky nabízejí jako benefit i jazykové kurzy. Takové možnosti my ještě nemáme,“ říká personalistka Kamila Pecherová z firmy Ideal Automotive na Nové Hospodě. Podle ředitele Úřadu práce v Tachově Jaroslava Stehlíka je výše platu určující. „Vím, že nezaměstnaní odmítají práci proto, že se jim mzdy zdají nízké,“ říká. Zda se platy na Tachovsku budou v dalších letech zvyšovat, není jisté. Cenu práce totiž nyní srážejí zahraniční dělníci. Spokojí se s výplatou, za kterou Čech odmítá pracovat.