Slavnosti jablek se konaly na Krasíkově. Tradiční soutěž o nejlepší štrúdl a staročeský jarmark s dětským workshopem přilákaly stovky návštěvníků.

Velkou účast pořadatelé vítali. „Je tu rok od roku větší účast návštěvníků i stánkařů. Vrací se nám tradiční jarmark, kdy mezi prodejci jsou výrobci naší značky Místní výrobek ze západu Čech,“ uvedla Kateřina Kvasničková.

Na místě byla i výstava dětské tvorby týkající se pověstí o hradu Krasíkov a další o záchraně památek. „Lidé nám přispívají na obnovu památek v našem regionu. Mezi prvními bychom rádi opravili Santiniho kapli v Boněnově a kapličku v Lobzích,“ dodala Kvasničková.

Slavnosti jablek nabízely jak jablečné produkty, domácí výrobky, tak i kulturní program. „Osmý ročník nabízel ode všeho něco. Byly zde pohádky pro děti, výstavy, ale také hudební i taneční vystoupení. Vítáme tu deset řemeslníků z našeho regionu, kteří se mohou pochlubit certifikovanou značkou. Pořadatelé jsou Mikroregion Konstantinolázeňsko a Místní akční skupina Český západ,“ uvedl Jan Florián.

Na místě byli návštěvníci ze širokého okolí. „Takové oslavy jablek u nás nemáme. Když jsem si to přečetla na internetu, hned jsem se rozhodla, že to musím vidět. A nelituji, je tu hodně stánků a bohatý program. Vnučka se hned zapojila do workshopu a domů si vezu skvělý mošt,“ líbilo se na Krasíkově Dagmaře Šustové z Toužimi.

Do soutěže o nejlepší štrúdl bylo přihlášeno deset vzorků. „Jablečné pochutiny posoudila pětičlenná porota. Základní byl vhled štrúdlu a jeho chuť. Letos tu byly i tvarově netradiční exempláře,“ uvedla Miroslava Válová.

Nejlepší štrúdl upekla Barbora Nejedlá z Domaslavi, druhé místo získala Barbora Rusínová ze Stříbra a na třetím skončila Jarmila Klepsova také ze Stříbra.