Úřad práce v Tachově eviduje v současnosti kolem dvou tisíc sedmi set žadatelů o práci. Volných míst je přitom 350. Podle ředitele Úřadu práce Jaroslava Stehlíka patří mezi příčiny skutečnost, že řada firem na Tachovsku stojí na zakázkovém způsobu výroby.

„Na Tachovsku se většinou nedělají žádné finální výrobky, firmy zde převážně fungují jako subdodavatelé a hodně je jich závislých na automobilovém průmyslu,“ vysvětlil Stehlík s tím, že typickým příkladem je třeba stříbrská AFL, která propouští přes šest set zaměstnanců. Úřad práce v Tachově už několika firmám podle ředitele povoloval omezený režim. To znamená, že zaměstnanci jsou doma a nepobírají plnou mzdu. Jinde se třeba střídají. „Ale jak to bude vypadat třeba za několik měsíců, je v současné době těžké odhadnout,“ dodal ředitel.

K lokalitám s největší koncentrací pracovních míst patří průmyslová zóna Nová Hospoda u Boru. Její provozovatel, firma CTP, je zatím v klidu. „V současné době máme obsazeno 99,5 procenta kapacity areálu a krize se zatím nijak výrazně neprojevuje,“ uvedl Miroslav Přibyl z CTPark Bor. „O tom může svědčit i fakt, že nám další investoři potvrdili zájem působit v našem průmyslovém parku,“ dodal.

Anketu najdete zde>>>

Optimismus však nesdílejí všichni. Z dvanácti lidí, kteří se po prvních hodinách od spuštění naší internetové ankety zapojili do odpovědí, se třetina bojí ztráty zaměstnání, druhá třetina krizi pociťuje na cenách. Tři lidé odpověděli, že už o práci přišli. Jen jeden se zatím krize neobává.

Na našem webu můžete k tématu i diskutovat. „Krize to je, o tom není pochyb. Docela by mě zajímalo, jak to všechno dopadne, ale každopádně se ukazuje, jak důležité je něco umět a mít vzdělání. Propouští se hlavně dělníci od pásu a ti budou blbě shánět práci… Odborníků je nedostatek pořád. Zkuste si zajít na pracák a vyberte si dobrou účetní nebo kvalitního truhláře,“ vyjádřil se diskutující, který se podepsal jako Adam.

Zapojit se do diskuse můžete i vy. Napište nám vaše názory, případně zkušenosti, podělte se s námi o vaše životní příběhy související se současnou situací. Nebo alespoň připojte svůj hlas do ankety.