Mezi uzavřenými podniky je například restaurace Zlatý Kalich, prodejna biopotravin Čtyřlístek, prodejna obuvi, masna Adex Agro a.s.,prodejna Elektro, dlouhodobě zavírají také vitnemští obchodníci, někteří trvale, další si vzali několikaměsíč­ní volno.

„Není čemu se divit, poslední půlrok tu žádné výdělky nemám, zlepšilo se to jen před Vánocemi. Když vezmete v úvahu, že tu musím zaplatit nájem za prodejnu, daně a další poplatky, tak si vlastně téměř nevydělám, a takhle jsem se to snažila udržet několik měsíců,“ vysvětluje důvod zavření prodejny Čtyřlístek na stříbrském náměstí Marcela Brabcová. „Co tu zavřeli tu Alcou, tak lidi šetří, je to hodně znát,“ dodala prodavačka.

Ti, co mají štěstí, že nemusí zavírat, stejně pláčou nad výdělkem. „Je to špatné prakticky všude. Celé dny tu pozoruji, jak nakupující hledají slevy a akce, co se jim vyplatí a co není zrovna nejnutnější. Všichni automaticky míří k oranžovým cenovkám, jež značí slevy,“ říká vedoucí drogerie a papírnictví Karel Dráždil ze Stříbra.

Prázdnotou zejí i restaurační zařízení. Vinárna U Rybiček si vzala dvouměsíční prázdniny, přechodně zavřel Zlatý Kalich, další podniky zavřely úplně a většinou jsou na prodej. Díky krizi jsou nabízené i pod cenou.

„Už to není, že bych chodil pravidelně na pivo či jídlo, práci sice mám, ale denně za ní dojíždím pětatřicet kilometrů, takže hodně projezdím,“ říká Jiří Klusák. „Jíst se musí, ale kupuji základní potraviny, pokud jdu do hospody, třeba po volejbale, tak si dám jen jedno či dvě piva, jídlo si v restauraci dávám jen v zaměstnání, nejlépe nějaké hotovky,“ dodal Klusák ze Stříbra, který nevydává žádné horentní sumy ani za oblečení. „Nebudu přece dávat peníze za značku, jiné oděvy také splní svůj účel,“ zvažuje, stejně jako ostatní, kteří jsou nuceni šetřit.