Jsou to americké křižníky, koráby silnic. Jejich délka a obsah motoru jsou mnohdy jako dva menší evropské vozy, a když majitel zastaví na parkovišti, budí pozornost zvědavců a úsměvy na tváři milovníků retra. Také takové jsou veterány, jejichž majitelé je přivezli ukázat v sobotu do Tachova. Sraz si dali na Minerálce a krom Cadillaců a Pontiaců přijely také Jeepy, Mercedesy a motorky. Jedno měly ale společné a tím bylo americké retro.

Letos šlo už o třetí takové setkání. Nejprve se deset kamarádů sjelo s vozy na zahradě u organizátora dnešní akce Lukáše Antona. Tak vznikl nápad uspořádat podobná setkání amerických vozů v Tachově. „Říkali jsme si, že nám chybí kapela, muzika. Na druhý rok jsme tedy objednali jednu kapelu, pak druhou a třetí. Dali jsme dohromady větší akci a chtěli to vyzkoušet. Bylo to parádní a letos jsme na Minerálce už druhým rokem," řekl Deníku organizátor a majitel veterána Pontiac FireBird, který sjel z výrobního pásu v roce 1978.

„Je to auto pro radost. Kdykoli to jde, tak s ním vyrážíme po krásách zdejšího kraje. Několikrát za rok, pak také na podobné srazy." Na louku k Minerálce se sjely desítky naleštěných vozů. „Těžko hodnotit, které je nejhezčí, krásné jsou všechny. Asi nejvíc se mi líbí Cadillac z roku 1959, bleděmodrý," dodal Anton.

Dorazil také Pontiac BlueBird z roku 1994. Majitel ho na sraz přivezl z Plzně. Autíčko vyjíždí tak třikrát ročně, jinak šestiválec s objemem motoru téměř tři a půl litru odpočívá v garáži. Prozradil řidič Deníku. Pravidelně na podobné srazy jezdí také šestiletý Vojtěch Koloros „Americká auta jsou parádní, nejvíce se mi líbí Mustang. Právě ty mám doma staré i nové, ale jen modely," řekl.

Na akci nechyběly soutěže, stylová muzika i občerstvení a o návštěvníky se staraly pinupky, dívky v typickém americkém oblečení padesátých let.