Celostátnímu žebříčku vévodí křižovatka silnice I/27 se silnicí na Horní Břízu u Třemošné.

Žebříček zveřejnila pojišťovna Allianz, která vyhodnotila počty dopravních nehod se smrtelnými a těžkými poraněními. „Na konci ulice Americká se za poslední tři roky odehrálo celkem 12 nehod. Jedna z nich stála přímo na místě život jednoho cestujícího, dalších sedm se zde vážně zranilo. Lokalita získala smutné prvenství i loni,“ uvedl k třemošenské křižovatce mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Podle starosty Třemošné Jaromíra Zeithamla je uvedená křižovatka přehledná, přesto právě kvůli snížení rizikovosti prodělala úpravy. „Na vedlejších silnicích jsou vyznačeny příčné zpomalovací pruhy, na obou stranách jsou značky Stop, pozorný řidič tedy musí vědět, že přijíždí k hlavní silnici,“ uvedl starosta s tím, že další úpravy směřující ke zvýšení bezpečnosti by měla přinést výstavba obchvatů Horní Břízy a Plasů a s ním spojené jiné napojení komunikace na hlavní tah.

Druhým nejrizikovějším místem v kraji a dvanáctým v republice je úsek silnice I/21 u osady Janov na Tachovsku. Ve zhruba stometrovém úseku, tzv. esíčku smrti, kde se napojuje stará silnice na novou, vyhasly v minulých letech tři životy.

Nicméně tady by se situace měla brzy zlepšit. Ředitelství silnic a dálnic letos začalo s výstavbou druhé etapy silnice, kterým problémové místo zmizí. „Napojením nové silnice na již hotový úsek zmizí i další dvě nepříjemné zatáčky u Bezděkova,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl s tím, že stavba za 147 milionů korun skončí v roce 2020.

K nejkritičtějším místům v kraji pak podle zmíněného žebříčku patří ještě křižovatky u Chotíkova, Střelic či Losiné.