Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronika Přimdy bodovala v krajské soutěži

Přimda – Jednu z nejlepších kronik Plzeňského kraje mají v Přimdě.

25.11.2015
SDÍLEJ:

Kronikář Přimdy Josef Rídl.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Mezi obcemi a městy nad 1 500 obyvatel obsadila kronika města Přimda vedená kronikářem Josefem Rídlem třetí místo, jako druhou nejlepší kroniku vyhodnotila porota kroniku obce Strašice kronikáře Petra Prokůpka, první místo získalo město Starý Plzenec, kde se o kroniku stará Věra Fenclová. Celkem se soutěžilo ve třech kategoriích a přihlášeno bylo čtyřicet kronik. „Je to milé a moc mne to těší, i když jsem se obával, že ocenění nedostaneme," řekl přimdský kronikář Josef Rídl. „Minule naše kronika totiž skončila před kronikou Žihle a kronikář mi řekl, že mne v příští soutěži porazí. Makal jsem na tom tedy tři roky. Nakonec jsme byli v jiné kategorii, ale i tak je to výsledek potěšující," dodal Rídl s tím, že kroniku přihlásilo město Přimda a knihu s dodatky na místo soutěže odvezla starostka Marie Šperková. „Pro Přimdu je to úspěch. Od doby, co kroniku vede pan Rídl, je velice pěkná a doufáme, že jako kronikář bude i nadále pokračovat. Kronika má mnoho příloh, například v poslední době zdokumentoval domy ve městě, aby byla vidět, třeba za deset let, změna," uvedla starostka.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý v Měšťanské besedě v Plzni. „Pokud je mi známo, nikde v celé České republice se v letošním roce žádná podobná soutěž nekoná. Jsme jediným krajem, který se pokouší takto skromně ocenit práci obecních kronikářů. Iniciátorem soutěže byla před pěti lety paní Milada Emmerová, která s touto ideou přišla. Letos se jedná už o 3. ročník," řekl v úvodu slavnostního dopoledne vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Plzeňského kraje Miloslav Michalec, který se podílel na organizaci soutěže.

„Právě paní Emmerovou jsem požádal o zápis do kroniky Přimdy, kde bude i naše společná fotografie," sdělil Deníku kronikář Rídl. Podle něj jsou kroniky čím dál hezčí. „Bylo to vidět při soutěži na uspořádané na výstavě."

Obyvatelé Přimdy mají možnost do kroniky nahlédnout. Město ji spolu s diplomem vystaví v místní knihovně.

Do kroniky se také samozřejmě dostane úspěch v soutěži. „Půjde o zápis spolu s kopií ocenění," dodal kronikář. „Velikou radost by také měla má učitelka češtiny. Měl jsem mnohokrát čtyřky, ale ze slohu vždy jedničku,"

Poprvé začal přimdský kronikář zapisovat do pamětních knih už v dětství. Jako malí kluci, když už začali umět číst, si totiž půjčovali mezi sebou Rychlé šípy a Hochy od Bobří řeky. „Každá ta parta měla kroniku a my to tehdy od nich okoukali. Když jsme pak měli svojí vlastní partu ve vsi, tak jsme ji začali psát také. Tím to začalo a vlastně od klukovských let myslím na to, jak psát kroniku," popsal už dříve Rídl, který se do města pod hradem přistěhoval se svojí chotí v roce 1972 z České Břízy.

Některé zápisy se mu ale píší s těžkým srdcem. „Krátce jsem se musel zmínit o úmrtí dvou mladých lidí, kteří si dobrovolně vzali život," konstatoval. Naproti tomu, je množství zápisů pozitivních a vzpomínkových. „Nejlépe se mi píší životní příběhy zdejších starších a déle zde žijících obyvatel," dodal kronikář města Přimdy.

Autor: Antonín Hříbal

25.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení