Sdružení se stará o pořádání akcí a pomáhá v péči o obec Labuť. „Labuťačky vznikly jako neformální spolek místních obyvatelek před čtyřmi lety. Zakládaly ho místní obyvatelky Růžena Hurychová, Františka Dulovcová, Anna Šulanová a chalupářka Jaroslava Kaufnerová,“ popsal Deníku za Labuťačky Václav Hurych a doplnil, že v té době měl spolek čtrnáct členek a ještě téhož roku zorganizovalo sdružení dvě společenské akce – zdobení perníčků a Mikulášskou nadílku pro děti.

V dalším období byla činnost sdružení zaměřena na organizování společenského života a na akce pro děti. Na řadě akcí členky spolupracovaly s místním Sborem dobrovolných hasičů. O rok později měly Labuťačky své místo i na prezenční Zahrádkářské výstavě a jejich činnost se nadále rozvíjela. V letošním roce se pak neformální sdružení rozhodlo ustanovit oficiální spolek, který byl koncem října zapsaný pod názvem Labuťačky & spol. Jedním z důvodů takové změny bylo, aby spolek mohl sdružovat nejen ženy ale i muže. „Činnost spolku se ale nemění a nadále se jeho členové podílí na organizování nebo spolupráci při organizování kulturních a společenských nebo vzdělávacích akcí,“ popsal Václav Hurych a pokračoval: „Tradičními akcemi jsou například zábavné a sportovní soutěže pro děti, vědomostní soutěž, oslava Mezinárodního dne žen, Labuťský videostop, Mikulášská nadílka pro děti a zpívání u vánočního stromku.“

V letošním roce spolek mimo jiné zorganizoval i novou soutěž pro děti i dospělé Kuličkiádu, Labuťskáou olympiádu a členové se podíleli také také na přípravě jubilejní XX. zahrádkářské výstavy, která se konala na zámku v Boru. „Tady jsme měli expozicí složenou z výpěstků obyvatel Labutě, která byla vyhodnocena jako nejlepší expozicí výstavy,“ uzavřel labuťský kronikář.