„Všechny návštěvnice kurzu zvládly techniku smaltování na jedničku. Vyráběly velmi krásné výtvory. Netrvalo dlouho a holky pracovaly úplně samy na svých vlastních výtvorech," popsala Deníku lektorka Hana Veselá ze Stříbra průběh tvorby na kreativním kurzu. Ta se jimi zabývá již několik let. Snaží se, aby její lekce byly přínosem pro ostatní návštěvníky. Pomáhá také při výrobě produktů na střední škole ve Stříbře.

Celkem se kurzu zúčastnilo šest milovnic tohoto řemesla. „Původně jsem chtěla kurz uskutečnit pro občany města, ale kurzy nejsou ještě dostatečně známé, aby se naplnily. Proto jsem nabídla kurz pro ty, kdo má zájem a chce si něco vyrobit sám," dodala lektorka Veselá.

Na kurzu nebyly jen účastnice z Černošína, ale přijely také z Víchova, Stříbra, Kšic a také z obce Sulislav. Podle slov Hany Veselé je nejdůležitější naučit aktéry správnou techniku a čemu se mají během tvorby vyvarovat a představit nejrůznější triky k zdokonalení výrobku.

„Velice si vážím toho, když je na účastnících kurzu vidět, že je daná věc zajímá a chtějí si odnést hezký výrobek. Je úžasné pozorovat, jak jsou také na sebe pyšní, že si vyrobili vlastní výrobek, který si mohou odnést domů a nosit ho nebo vystavit," řekla svůj pocit z každé hodiny kurzu lektorka.

Pro účastnice kurzu bylo největším překvapením, když si odnášely tři vlastnoručně vyrobené šperky. Celý kurz trval tři hodiny a všichni si výrobky v poklidu vyrobili.

„Moc mě tento kurz nadchl. Určitě půjdu ještě na další. Něco takového tu chybí," vysvětlila Anna Demčáková ze Stříbra.

Její pocity potvrdila i další účastnice kurzu, Michaela Strnadová. Podle jejích slov vnímala kurz jako odpočinek od všedního dne. Vyrobila si dárky k Vánocům. Moc se jí kurz líbil.

Iveta Luňáková