„Máme zde krátce zrekonstruovanou, moderně vybavenou obecní klubovnu. Takže máme skvělé zázemí, které nám dovoluje scházet se každý druhý čtvrtek a společně si pro radost tvořit, co nás zrovna napadne, převážně navazujeme na roční období,“ říká vedoucí kroužku Růžena Barhoňová.

S blížícími se Velikonocemi se rozhodli, že by bylo milé vrátit do obce starodávný zvyk vynášení Morany. Jak řekli, tak udělali. Smrtce sestrojili konstrukci a následně ji oblékli. Obří Morana dostala na svoji poslední cestu také korále z vyfouknutých vajec a šátek kolem krku.

Velikonoční tvoření se bezdružickým dětem skutečně líbilo.
Děti z Bezdružic tvořily velikonoční dekorace

Při procházce po obci se postupně přidávali do průvodu další Starosedlští, za vsí pak společně smrtku zapálili, vhodili do protékající Úhlavky a přivítali tak jaro. „Morana byla vyrobena z krepového papíru, výplň byla z proutí a dřevité vlny, takže nezanechá žádný nepořádek v přírodě,“ ujišťuje Barhoňová, která si nemůže vynachválit mimo jiné také podporu vedení obce, jíž se kroužku dostává. Kromě nevšedního zážitku si Kutilové ze schůzky odnesli také vlastnoručně vytvořené věnečky z proutí.