Až o korunu se totiž zvýší cena půllitru nejprodávanějšího českého piva Gambrinus. Pivovar Plzeňský Prazdroj tak reaguje na plánované zvýšení spotřební daně. Ta by měla od ledna stoupnout až o třiatřicet procent. Navíc o procento naroste i sazba daně z přidané hodnoty.

„Je třeba zdůraznit, že ze změny ceníku nemáme prospěch, jedná se o promítnutí odvodů státu do cen. Neměli jsme jinou volbu,“ doplňuje mluvčí pivovaru Jiří Mareček.

Cena sudového Prazdroje zůstane stejná. Jeho cena ale vzrostla už v listopadu. Na vině bylo podle zástupců společnosti dorovnání inflace. Zdražení se týkalo dvaceti procent portfolia plzeňské společnosti. Sudový Gambrinus pivovar se dosud prodával za 12,90 koruny. Od nového roku se jeho cena zvýší o 0,60 koruny. Provozovatelé hospod, kteří se pro navýšení ceny rozhodnou, ale zdraží minimálně o korunu. „Budu muset zvýšit cenu o korunu, bohužel se to nedá utáhnout. I vzhledem k tomu, že je krize, mám ale obavy, že zákazníci budou pít méně,“ uvedl majitel jedné z plzeňských hospod.

Zdražení se dotkne i lahvových piv. V tomto případě se navýšení týká i značky Pilsner Urquell.

Některé další velké pivovary, které působí v České republice, budou zřejmě plzeňskou firmu následovat.

Menší pivovary zatím vyčkávají. Jedním z nich je i Pivovarský dvůr Purkmistr v Plzni–Černicích. „Ještě nejsme definitivně rozhodnuti. Nechceme odradit naše hosty, ale zároveň nárůst nákladů je znatelný. Počkáme, zda to půjde zvládnout při našich současných cenách. Rozhodne se na začátku příštího roku,“ uvedl Petr Míč z Purkmistru.

Zvýšení spotřební daně se ale nedotkne pouze výrobců piva. Daň se totiž vztahuje i na lihoviny. Zdražení svých produktů plánuje i Stock Plzeň–Božkov. „Kterých produktů se zvýšení dotkne a o kolik, to bude zatím z konkurenčních důvodů uvádět nebudeme,“ sdělil Jiří Janoušek z agentury, která výrobce lihovin mediálně zastupuje.