Agility je název pro překážkový běh pro psy podobný klasickému parkuru pro koně. Je určen pro všechny psy různých plemen a psovody všech kategorií. „Protože jsou pejsci mnohem pohyblivější, mají kromě klasických skokových překážek v parkuru zařazen například i slalom, kladinu, houpačku a tunely,“ uvedla předsedkyně tachovských kynologů Kateřina Milbachová. „Úkolem týmu psa s psovodem při agility je proběhnout daný parkur v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb. Psovod při agility psa ovládá slovními povely a ukazováním,“ vysvětlila Milbachová.

Při agility nerozhoduje ani původ psa, ani velikost či plemeno. „Je to sport s důrazem na přátelský kontakt se psem a radost z pohybu. Soutěží se ve třech kategoriích podle velikosti psů, takže na parkuru uvidíte téměř všechna plemena, i když mezi těmi nejúspěšnějšími bývají většinou šeltie a border kolie,“ uvedla předsedkyně klubu.

Agility může běhat téměř jakýkoli pes, ať už voříšek nebo pes s průkazem původu. „Pokud je zrovna váš pejsek k neutahání a miluje pohyb, tak by agility mohlo být právě pro vašeho psa to pravé. Cvičíme každou sobotu od 10 hodin na kynologickém cvičišti za zimním stadionem v Tachově, tak se přijďte podívat. Podzimní kurz agility pro začátečníky jsme právě zahájili. Pro zájemce o klasický výcvik připomínám, že výcvik poslušnosti probíhá vždy v sobotu od 13 hodin,“ řekla předsedkyně klubu.

Výbor doplnil a upřesnil informace

Organizace vznikla v roce 1953 a od té doby se zabývá sportovní kynologií pod hlavičkou Českého kynologického svazu a řídí se jeho stanovami. Stanovy jsou závazné pro každého člena.

Sportovní výcvik v TKO 033 se řídí podle třech zkušebních řádů pro sportovní výcvik psů v České republice schválených Českým kynologickým svazem a Českomoravskou kynologickou unií:

1. Zkušební řád pro sportovní výcvik psů v České republice – NZŘ (Národní zkušební řád )
2. Zkušební řád pro sportovní výcvik psů v České republice – SchH/VPH
3. Zkušební řád pro mezinárodní zkoušky pracovních psů a mezinárodní zkoušky psa stopaře – FCI (Mezinárodní kynologická federace).

Kdo se blíže seznámí s výše uvedenými řády zjistí, že sportovní kynologie není jen o poslušnosti psů. Patří sem také nácvik stop a obran.

Výcvik pro zájemce o sportovní kynologii se koná každou sobotu od 13 hodin v areálu ZKO u zimního stadionu.

Od loňského roku členové ZKO 033 poskytli prostor zájemcům o překážkový běh pro psy – tzv. agility.

Rádi bychom upozornili laickou veřejnost na to, že výcvik psů nazývaný agility je pouze vedlejší aktivitou provozovanou v areálu naší ZKO.

V současné době výcvik agility probíhá každou sobotu od 10 hodin.

Výcvik psů dle výše uvedených zkušebních řádů vyvrcholí v listopadu zkouškami z výkonu.

Výbor ZKO 033 Tachov