Příčinou jsou majetkové vztahy k pozemku, na kterém má klub vybudovanou základnu a cvičiště.

„Náš klub funguje mnoho let a z toho právě posledních čtyřicet let na pozemku od Pozemkového úřadu V Lipkách. Všem se tady moc líbí. Je to krásné místo s výhledem na staré město a areál je pro naše cvičení jako dělaný, jak se říká. Navíc tam máme zázemí v podobě pěkné klubovny," uvedla předsedkyně klubu Anna Maryšková.
„Jenže najednou stojíme před hotovou věcí. Pozemek se zřejmě někomu zalíbil a byl před dvěma lety prodán. Nikdo s námi o tomto záměru nemluvil. Přijde mi to po tolika letech užívání neslušné, někdo nás mohl aspoň informovat," dodala zklamaně.

Kynologové se budou muset z areálu V Lipkách vystěhovat a ani vedení klubu nemá jasno, jak a jestli vůbec bude klub pokračovat. Přitom se hlásí další zájemci o výcvik psů. „Je to smutné, je nás hodně, nechali jsme tu plno sil při budování areálu, aby se dostal do dnešní podoby. Teď se budeme muset vystěhovat. Nejenže není kam, ale pejskaři už nemají chuť a sílu znova něco budovat od začátku," postěžovala si předsedkyně.

I kdyby kynologové získali nějaký jiný pozemek, budou muset sehnat peníze na stavbu zázemí, klubovny a kotce.

„Nevíme, co bude dál, ale víme, že naše zářijové setkání bude posledním klubovým setkáním v tomto areálu," dodala.

Kynologický klub Stříbro tedy zve všechny přátele a příznivce na poslední setkání v sobotu 19. září od 14 hodin. „Zavzpomínáme na hezké časy, popovídáme si. Na památku jsme stvořili kalendář s fotografiemi z historie i současnosti klubu. Tento kalendář si mohou zájemci koupit ve fotoprodejně ve Stříbře. Snad se nám podaří časem nějaké místo sehnat," doufá předsedkyně.

Nejstarším členem klubu je Jan Trávníček, kterému je devětasedmdesát. „Psy jsem cvičil už od svých patnácti a v klubu jsem od počátku. Nejdříve jsme cvičili u řeky Mže, jak jsou dnes vodárny, pak na místě, kde stojí gymnázium. Pak jsme se přemístili do Lipek, ale měli jsme pozemek o kousek dále, než je tomu dnes. Když jsme dostali k užívání tento poslední, hodně jsme na něm zapracovali, postavili jsme klubovnu, tehdy ještě pod Svazarmem," zavzpomínal.

„Tehdy jsme cvičili i psy pro pohraniční stráž a pak jsme jim je vraceli po přezkoušení. Tolik lidí za ty roky prošlo cvičištěm, chodí nám tam i děti, pořádáme Voříškiády a teď nic. Mám z toho špatnou náladu. Najednou se dozvíte, že jste už tři roky na cizím, že to je prodáno a máme jít pryč. Proč, když se pozemek prodával, proč to nejdříve nenabídli nám? Vždyť i úřad to musel vědět a mohl nás upozornit. Moc nás to všechny teď mrzí, koupili bychom to, složili bychom se na to. Chodili nám tam lidé i z okolí, ze Sytna, Erpužic, Pernarce. Teď jsme o všechno přišli a těžko sami zase něco vybudujeme," je rozladěn nejstarší člen klubu.

Se situací je už obeznámeno i vedení města a nechce nechat kynology na holičkách. „Byli jsme informováni a samozřejmě se budeme snažit kynologům nějakým způsobem vyjít vstříc. Osobně si zatím netroufnu více slibovat, ale už máme něco v jednání," uvedl místostarosta Stříbra Martin Záhoř.

Martina Sihelská