Hlavní slovo měla v úvodu vernisáže ředitelka muzea Jana Hutníková, která autorku a její dílo představila. Lada Kratochvílová hovořila jen krátce. „Mám hroznou trému, už celý týden,“ vysvětlila poté s úsměvem Deníku.

Dominující počet mezi přibližně třemi desítkami obrazů a obrázků tvoří krajinky a zátiší. „Obojí mám ráda a také obojí ráda maluji. Nedá se vyjádřit, co raději, ale tvořím podle momentální nálady,“ sdělila Deníku autorka.

Lada Kratochvílová je výtvarnický samouk. Nenavštěvovala žádnou uměleckou školu. „Vzdělávám se podle odborných knih,“ uvedla. V malování našla nový smysl života poté, co prodělala těžkou osobní krizi. „Po delších zdravotních potížích a neochotě jednoho člověka jsem přišla o práci a začala přemýšlet, co dál. Nebylo to lehké, hlavně pro mé přátele a známé, kteří mě ve všem podporovali,“ popisuje Kratochvílová v komentáři k výstavě.

Malování teď pro ni znamená hlavní životní náplň. Používá převážně akrylové barvy na plátno a sama o sobě říká, že si ve své tvorbě potrpí na detailech.