Zámecký park v Chodové Plané byl ve čtvrtek prvního listopadu prozářen světlem několika desítek lampionů. Zdejší Základní a mateřská škola pořádala lampionový průvod.

„Děláme to hlavně proto, aby si rodiče našli čas a měli s dětmi společný zážitek,“ řekla na srazu u kašny za organizátory Slávka Sloupová. „Projdeme parkem a děti přinesou drobné dárky v podobě suchého chleba Svatomartinskému koni, který čeká na louce,“ vysvětlila.

„Hodně moc se těším na průvod,“ pověděla žákyně třetí třídy Eliška Temejčíková z Chodové Plané. „Lampion mi koupili rodiče, ale vybrala jsem si ho sama. Mám tu i kamarády Jakuba Petrželku, Vendulku Paitlovou a Ivanku Rosovou,“ dodala školačka. „Pověst o Martinovi říká, že šlechtic roztrhnul mečem svůj plášť a rozdělil se o něj se žebrákem. Žebrák pak nezmrznul a šlechtic byl povýšen do stavu svatých,“ objasnila pověst Sloupová.

Před sedmnáctou hodinou se průvod odebral do parku. Tam prošli účastníci až k přilehlé louce, kde čekal bílý kůň. Toho mohly děti jednak pozdravit a také obdarovat drobným pamlskem. Na trávu nakonec žáci přinesli několik tašek se suchým chlebem.

Závěrečnou část večerní procházky zpestřila dvě strašidla v podobě velikých bílých duchů a vyslovená přání. Ty mohli malí účastníci povědět poté, co jim Slávka Sloupová propůjčila kouzelnou Aladinovu lampu.

„Chtěla bych pejska. Přeji si kočičku a bratříčka. Já bych chtěl policejní věci jako hračku. Prosím, ať jsou prázdniny,“ taková a mnoho dalších přání říkaly děti poté, co vystoupily na velký kámen.