Mezi účastníky tak nemohla chybět ani Veronika Volenová, jedna z dcer Josefa Dlouhého. „Vlastně to všech-no začalo už u tatínka. Veterány má rád, a protože nemá syny, ale holky, tak jsme tu lásku k veteránům převzaly my,“ řekla Deníku Veronika Volenová v dobře padnoucím retro oblečení. „Letos jsem se rozhodla oblečením připomenout historii a trochu i dobu, kdy jezdili po silnicích takoví krasavci,“ usmála se mladá řidička. Ukázala na svojí naleštěnou Škodu 440 Spartak z roku 1957 a popsala letošní soutěž. „Letos byla docela těžká. Soutěžili jsme v přejetí prkna, kopnutí míče do brány, správném zaparkování a zatloukali hřeb do takového zvláštního pařezu. S tím musel pomoc i manžel.“

Píle a úsilí se vyplatily a první místo v ženské kategorii VIII. ročníku Májové jízdy si odnesla právě Veronika Volenová. Ceny se udělovaly i v dalších kategoriích. Za vozy do roku 1945 se vítězem stal Václav Suda se Škodou Popular z roku 1939. V kategorii motocykly do roku 1945 zvítězil Jaroslav Chládek se Zündapp DB 200 z roku 1939. V kategorii vozy po roku 1945 byl první Jaromír Hrabě se Škodou 110L z roku 1974. V kategorii motocykly po roce 1945 pak Milan Takáč s Manet 125, z roku 1965.

Májová jízda začala ve Stříbře už ráno, kdy se moto klenoty z minulého století se sjely na bývalou stříbrskou plovárnu. "Původně se registrovalo do jízdy 140 vozidel, ale nakonec jich jede o něco méně. Někteří to vzdali kvůli počasí, jiní měli poruchu. I tak mám radost, že se jízda jede, je to už taková naše tradice. Jedeme okruh přes Černošín, Kokašice, Bezdružice a pak na Trpísty a zpět. Na několika místech musí řidiči složit zkoušku, takovou jako jízdu zručnosti," vysvětlil jeden z pořádajících Václav Škarda.

Kolonu historických vozidel doprovázeli Hana a Standa Smolíkovi ze Stříbra. "Jsme trošku smutní, protože jsme chtěli jet naši starou Pragovkou, ale prasklo nám kolo. Tak aspoň jedeme s kamarády podpořit. Příště to jistě vyjde," řekli Smolíkovi.

Jaroslava Hohlová, Martina Sihelská