Kde jste vzala podnět k tomu, abyste si zvolila toto povolání?

Myslím, že k tomu přispěly dva faktory. První byl ten, že moje babička bydlela blízko lékárny a vždy mi říkala Jaruško, to by bylo tak něco pro tebe, taková hezká práce. A druhý pak ten, že, když jsem se v osmé třídě měla rozhodnout pro budoucnost, byl v nabídce vůbec poprvé obor farmaceutický laborant. A mě to zaujalo, neměla jsem chuť jít jen na gymnázium a pak přemýšlet, co dál.

Dnes máte vlastní lékárnu, byla to těžká cesta k takovému cíli?

Musela jsem si udělat ještě farmaceutickou fakultu, pak jsem dělala praxi v Německu. Tam byl takový hodný pán, který mě podpořil a říkal, že určitě bych mohla i vést lékárnu v Čechách. Pořád mě chválil a pak mi nabídl i pomoc. A tak jsem si před patnácti lety lékárnu ve Stříbře skutečně otevřela.

Vím, že recepty jsou pro lidi většinou nečitelné, stalo se vám, že jste třeba také nějaký nerozluštila?

Tak to se vůbec stát nesmí. Samozřejmě, stane se, že někdy někdo přinese recept od lékaře, po kterém se to špatně čte. Ale zjistíme to, jednak se můžeme zeptat pacienta na to, jaké má potíže a pokud si ani tak nejsme jisti, zavoláme přímo lékaři, který nám to potvrdí.

Stává se to často?

Ne, vůbec ne, to je tak jeden recept třeba s deseti tisíců.

Zažijete při práci i nějaké veselé příhody?

No, jednou jsme se hodně zasmáli, když si z nás známý lékař udělal dobrý den a napsal na recept kozí zábaly. Dlouho jsem pátrala, co by to mohlo být, vyptávala se, ale nebyla jsme si jistá, tak jsem mu musela zavolat. Teprve pak jsem zjistila, že šlo o vtip, naštěstí se už nikdy neopakoval. Jinak se tu často při volném prodeji stává, že lidé přijdou a něco chtějí, ale zkomolí název, nebo dokonce viděli něco v reklamě, ale neví název ani na co to je, jen to mělo hezkou krabičku i reklamu a oni to chtějí.

Chodí sem třeba cizinci, dokážete se s nimi domluvit?

Hlavně o dovolených tu bývá hodně turistů z ciziny. Jazykovou bariéru většinou nemáme, umím německy, anglicky i rusky.

Každoročně míváte i den otevřených dveří, co se při něm mohou lidé dozvědět?

Ano, momentálně se i blíží, máme jej v pátek 10. prosince. Návštěvníci, kteří mají zájem, se s námi mohou podívat do zákulisí lékárny. Mohou si zkusit vyrobit léčivé kapsle, čípky, želatinové globule. Uvidí různé váhy, sklo a mohou se zeptat na vše, co je zajímá. Takže, kdo chce, může v pátek mezi osmou až sedmnáctou hodinou přijít.

Pracujete celé dny, zbývá vám čas na nějaké koníčky?

Vždycky si umím udělat čas na nějaké cestování a cykloturistiku, fotografování, ráda také peču, ale největším koníčkem je asi létání ultralightem, ráda pozoruji i fotím přírodu či zámky z ptačí perspektivy.

Měla jste někdy pocit, že byste povolání radši vyměnila?

Ne, určitě ne, vybrala jsem si tohle povolání na celý život a moji rodiče mě v tom opravdu hodně podporovali. Myslím, že to nikdy nezměním, mě tahle práce moc baví.