Vozidlo by měla obec dostat během letních měsíců. „Podle dodavatele bychom je mohli dostat koncem června, ale ve smlouvě je uveden termín do konce srpna,“ upřesnil starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.

Výhod má nákladní elektromobil podle starosty hned několik. Kromě toho, že lázeňské prostředí nezatíží zplodinami z výfuku, to je především fakt, že se jedná o čtyřmístný automobil. „Bude tak jednodušší přeprava osob mezi jednotlivými pracovišti,“ konstatoval starosta s tím, že vozidlo poslouží například pro převoz posekané trávy, na podzim pak na odvoz shrabaného listí, případně na další materiál.

Jedná se o menší vozidlo italského výrobce Alké, který patří k předním světovým producentům užitkových elektromobilů.

Jeho pořizovací cena je podle Týzla zhruba jeden a půl milionu korun, obec přitom obdržela na elektromobil dotaci ve výši šesti set tisíc korun.

„Celková cena je za vozidlo s kompletní výbavou. Přikoupili jsme totiž k němu například různé nástavce pro přepravu nákladů, a také lithiové baterie, které udrží vůz déle v provozu,“ uvedla dále konstantinolázeňský starosta. Akumulátory slibují dojezd přibližně sto kilometrů, což by podle Týzla znamenalo, že vůz vydrží v provozu bez nabíjení dva dny. A jednou z dalších výhod je, že se může napájet z běžné zásuvky na 230 V, není proto třeba vyhledávat dobíjecí stanice.