V Konstantinových Lázních na Tachovsku požehná v sobotu 18. května plzeňský biskup Tomáš Holub Prusíkovu prameni. Zahájí tak 221. lázeňskou a turistickou sezonu na Konstantinolázeňsku. Hvězdami čtyřdenního programu budou Petr Vondráček se skupinou Lokomotiva a kapela YoYo Band.

Slavnostní program začne v jediných lázních v Plzeňském kraji ve čtvrtek 16. května a potrvá do neděle 19. května. Zahájení lázeňské sezony otevírá každoročně turistickou sezonu v celém regionu. Letos navíc připomene 100 let od založení Konstantinových Lázní.

Naučná stezka Ke Studánce lásky provede turisty okolím Konstantinových Lázní.
Studánka lásky, minerální voda pro milence. Stačí lok a láska je věčná

Organizátoři uvítají, když návštěvníci přijedou na oslavy oblečeni ve stylu první republiky. „Bude se také soutěžit o nejhezčí klobouk. Nejelegantněji vystrojenou dámu a pána pak čeká zvláštní cena,“ říká ředitelka lázní Konstantinovy Lázně Dana Jurásková.

Kromě lázeňské společnosti se na oslavách podílí také Mikroregion Konstantinolázeňsko, Místní akční skupina Český Západ a obec Konstantinovy Lázně. „Jediná lázeňská obec Plzeňského kraje je současně i jeho nejmladší obcí, neboť právě letos slaví mladistvou stoletost. I z těchto důvodů je na zahájení sezony připraven rozšířený program, ve kterém určitě každý najde něco zajímavého. Novinkou bude sobotní soutěž o ceny, kterou jsme nazvali Velký Švihákův tah, dodává starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl. Švihák lázeňský je dřevěná socha na náměstí U Fontány, která se stala místním symbolem. V roce 2012 ji zhotovil a daroval obci akademický sochař Jaroslav Šindelář.

Začátek května patřil exkurzím po Českém lese
Na májové exkurze po Českém lese vyrazily s ochranáři desítky lidí

Hlavní část zahájení sezony se odehraje v sobotu 18. května. V 10.30 požehná biskup Prusíkovu prameni. Slavnostní okamžik podtrhne vystoupení komorního smíšeného sboru Vox Imperfecta. Návštěvníci si pak prohlédnou historické kočárky, připravena je komentovaná přehlídka automobilových veteránů a také módní přehlídka jablonecké bižuterie. Na terasách Lázeňského domu Prusík se uskuteční řemeslný jarmark. V amfiteátru vystoupí od 15 hodin Petr Vondráček s kapelou Lokomotiva. Program vyvrcholí ve 20 hodin koncertem skupiny YoYo Band a závěrečnou ohňovou show. V případě nepříznivého počasí se koncerty přesunou do kulturního domu.

Už ve čtvrtek 16. května se lidé mohou těšit na talk show Petra Jančaříka s hosty hercem Josefem Dvořákem a publicistkou Marií Formáčkovou. V pátek 17. května začne v 19 hodin vernisáž výstavy kreslíře – humoristy Oldřicha Dudka ve Švihákově pavilonu. Neděli pak zpestří promenádní koncert dechového orchestru mládeže Základní umělecké školy Bezdružice Juvenka.