Devátý ročník multižánrového hudebního festivalu U Pramene 2013 byl v sobotu odstartován v Konstantinových Lázních. Účastníci festivalu se mohli těšit na bohatý výčet kapel, při jejichž hudbě si každý jistě přišel na své.

Místem konání byla open air scéna u kulturního domu. Pořadatelé mysleli i na nepřízeň počasí a záložní variantou pořádání festivalu byl sál v kulturním domě. „Zahajujeme již devátý ročník této akce. Kapely, které dnes zahrají, mají u nás premiéru. Myslím, že se letos jedná o nejkvalitnější repertoár," sdělil Deníku starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl.

Pořadatelem festivalu byla obec Konstantinovy Lázně. Organizátoři se snažili o poskládání kapel tak, aby si každý našel svůj hudební žánr. Jako první, v jednu hodinu odpoledne, vystoupil dechový orchestr Juvenka. Po něm následovala kubánská kapela Mezcla Orquesta. Kapela se skládá z kubánských a českých hudebníků. Na české scéně působí již od konce roku 2008. Členové kapely vystupují s tradiční kubánskou a latinsko-americkou hudbou s prvky jazzu, funku a dalších stylů. „Moc se nám v Konstantinových Lázních líbí. Jsme nadšeni, když se lidé sejdou, je to příjemné," uvedla zpěvačka kapely Tanda Kryštofova, která pochází z Kuby.

Další kapelou, která na pódiu vystoupila, byla skupina Banjo Band Ivana Mládka. Ten napsal více než šest set písniček, z nichž některé dokonce zlidověly a na festivalu zazněly. Například Jožin z bažin, Prachovské skály, Linda a další. „Konstantinovy Lázně se mi líbí. Jezdí zde málo aut, je tu hodně zeleně a klid. Rád sem jezdím. Všichni se těšíme, až budeme mít vystoupení za sebou. To budeme mít určitě ze sebe dobrý pocit," dodal s věčně rozesmátým obličejem Ivan Mládek.

Po Banjo Bandu Ivana Mládka nastoupila rocková kapela Medvěd 009, která datuje své působení již od roku 1994. Následovala kapela The Spankers, která hraje energický reggae-pop-funk-ska-groove-r´n´b.

„Každoročně navštěvujeme tyto akce. Nevynecháme ani jeden festival. Musíme přece podpořit místní akce," sdělily svůj názor Denisa Jarošová a Markéta Janotová z Konstantinových Lázní.

Po deváté hodině večerní zahrály ještě kapely Prague Conspiracy a Sto zvířat. Doménou kapely Prague Conspiraci jsou živá vystoupení. Kapela hraje písně s rockovějším soundem, ovlivněným punkem, discem, soulem a ska. Z jejich repertoáru je možné slyšet vliv kapel Blondie, AC/DC nebo také Clash. Kapelu Sto zvířat není snad ani nutné představovat. „Atmosféra je tu příjemná. Jsou zde známé osoby. Mám ráda toto domácké a přátelské prostředí. Složení kapel letošního festivalu je dobré," dodala Jana Palichová, která si přijela kapely také poslechnout.

Iveta Luňáková