Rozhodně se bude jednat o velkou slávu. „Legiovlak se ve Stříbře a v Tachově představí zcela poprvé. V posledních letech jsme se zaměřovali spíše na větší města a kulturní akce. Letos ale zavítáme také do menších měst, jako je právě Stříbro a Tachov,“ řekl Deníku mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Na svou štaci do Stříbra vyrazil vlak čítající 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon, z Plzně již během včerejšího odpoledne. Na oficiální zahájení tohoto netradičního muzea si ovšem zájemci museli počkat do dnešních desíti hodin. Právě od čtvrtka bude Legiovlak zpřístupněn jak školám z celého okolí, tak zájemcům z řad veřejnosti až do nedělních večerních hodin, kdy se pomalu přesune do okresního města.

V Tachově pak bude k vidění od úterý 20. března do neděle 25. března. Poté se přesune na další zastávku, kterou budou nedaleké Mariánské Lázně. „Legiovlak bude přístupný veřejnosti během všedních dnů od osmi hodin ráno do šesti hodin večer. O víkendech je otevřen od devíti hodin ráno do sedmi hodin večer. Dopolední program je určen spíše pro školy, které se můžou o prohlídku přihlásit na oficiálních stránkách Legiovlaku. Každou celou hodinu se pak odpoledne pořádají komentované prohlídky pro veřejnost. Legiovlak si mohou návštěvníci samozřejmě projít i po vlastní trase,“ dále dodal Borovička.

Legiovlak se do Stříbra vypravil již ve středu odpoledne. Z plzeňského depa ho dopravuje historická motorová lokomotiva, která vystřídala tradiční parní lokomotivu, jež byla k vidění například během únorového fotografování Pňovanského mostu.
„Motorová lokomotiva, která s Legiovlakem přijede do Tachova a Stříbra, se sice dá také řadit mezi historické vlaky, ale parní lokomotiva to není. Mysleli jsme, že s parní lokomotivou dokážeme vyjet již v březnu, ale další drobné poruchy nám v tom zabránily. Stále se jedná o několik desítek let starý stroj, tudíž se musí před jízdou zkontrolovat každý detail a ne vždy se podaří vyjet podle plánu,“ vysvětlil Borovička.

Letošní cesta Legiovlaku připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany České republiky a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko.

Součástí Legiovlaku jsou také repliky legionářských vagonů, které vznikaly v dílnách Dvora Krasíkov na Tachovsku. V soupravě třinácti vozů najdou návštěvníci přesné kopie štábního vagonu, vozu sloužícího jako ubikace, dále zdravotní vůz, poštovní a krejčovský vůz, plukovní prodejnu, obrněný vůz a řadu dalších.

Takovýmito vagony se desetitisíce Československých legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Legiovlak připomíná, že vznik Československé republiky stál na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováku bojovali prakticky na všech bojištích první světové války.