V případě nachlazení je nejlepším řešením pořádně se vypotit. „Nejvyšší teplotu mají nemocní okolo jedenácté dopoledne a potom večer. Nejdůležitější je měřit si pravidelně teplotu a pořádně se vypotit. Při zvýšené teplotě je nejúčinnějším lékem hrnec teplého čaje, jeden dva paraleny a zalézt pod peřinu až po uši. Potit se až do té doby, než přestane pot z těla vycházet. Po vypocení je důležité převléknout se do suchého oblečení. V žádném případě se nekoupat ani nesprchovat. To je totiž nejlepší cesta, jak dostat zápal plic. Jestliže pacientovi po třiceti minutách po vypocení tělesná teplota opět stoupne, jedná se s největší pravděpodobností o bakteriální onemocnění a teprve teď je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Je to všeobecně známý postup, ale spousta pacientů se ho nedrží. Myslí si, že zavolají lékaře, který vyndá z kapsy zdraví, otevře jim ústa a zdraví jim do nich vloží. Tak to ale nefunguje, každý si o své zdraví musí pečovat sám a především zodpovědně,“ vysvětlil praktický lékař Otakar Hušek ze Stříbra.

„Část mých pacientů, kteří se léčí s vysokým cholesterolem, neberou léky třeba i půl roku, protože jsou podle nich drahé. Teď si ale chodí pro předpisy a myslí si, že se tak vyvarují potížím mezi svátky. Pokud nedodržují svou léčbu pravidelně, nepomohou si. Také si teď chodí, převážně ženy, pro léky určené k utlumení následků přejídání. Mají totiž obavy, že o svátcích dostanou žlučníkový záchvat,“ dodal .

Lékaři radí svým pacientů dostatek pohybu a nepřejídat se. „Svátky jsou v naší lokalitě spojeny s velkým množstvím energeticky vydatného jídla. Lidé se na to těší ještě dlouho před Vánoci. Nemocní lidé, kteří mají doporučenou dietu, by ale měli být rozhodně umírněnější a dbát na své zdraví. Já doporučuji o svátcích relaxovat, chodit na procházky a ne jen sedět u televize a pojídat cukroví,“ řekla praktická lékařka z Boru Hana Bultasová.

Zbytečně se nepřejídat, nepít velké množství alkoholu a myslet na své zdraví doporučuje praktická lékařka z Plané Věra Marešová.

Pokud vám na Štědrý večer uvízne rybí kost v krku, zkuste chléb. „Někdy pomůže zajíst rybu větším, tužším soustem, například chlebem. Pokud se kost z krku uvolní, žaludeční šťávy ji spolehlivě rozpustí a je vše v pořádku. V opačném případě je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. S většinou kostí v krku si poradí i lékaři na pohotovosti,“ poradil nám Jaromil Mareš, ordinující v Černošíně.