Zmatky se zrušením regulačních poplatků v lékárnách se na Tachovsku jsou spíše výjimečné. V soukromých lékárnách je platí občané stále, vyjadřují ale nespokojenost.

„Platím si zdravotní pojištění a ještě musím doplácet na každou položku na receptu. Podle mě je celý systém placení nesmyslný,“ míní Stanislav Sýkora z Tachova.

Podobný názor zastává i Naděžda Kliková ze Stříbra. „Co může člověk, důchodce, dělat? Když potřebuji léky, musím si za ně připlatit. Vůbec se mi to nelíbí. Byla bych raději jela například do některé z krajských lékáren, kde se platit nemusí. Klidně bych si tu frontu vystála, ale copak to jde, jezdit dvakrát za týden do Plzně? Nejde, to bych se totiž nedoplatila za dopravu,“ řekla Kliková.

Jaký je váš názor na vzniklý všeobecný chaos ohledně poplatků v lékárnách i u lékařů? Bude lepší poplatky obnovit v plném rozsahu nebo je úplně plošně zrušit? Diskutujte pod článkem, nebo piště zde >>>

Lékárníci prý nemohou nic dělat. Zákon se musí dodržovat. V některých lékárnách ale funguje systém slev. „Lidé, kteří nemají klubovou kartu naší lékárnické sítě, musí zaplatit třicet korun za každou položku. Kdo ji vlastní, platit nemusí. Nárůst žádostí o karty ale zatím neevidujeme. Lidem se poplatky moc nelíbí, ale záleží to na každém občanu. Někdo reptá, jiný se s tím spokojí,“ uvedla Marcela Novotná z lékárny na tachovském náměstí.
Ve Stříbře a Plané zákaznické slevy neposkytují. „Dodržujeme zákon a vybíráme poplatky. S negativním přístupem klientů jsme se zatím nesetkali. Jsou spíše dezorientovaní z toho, co musí platit. Máme infoletáky, ve kterých se dočtou více podrobností,“ uvedla Iva Tomášková, majitelka lékárny na plánském náměstí, která dále poukazuje na mýtus, jenž mezi lidmi je. „Myslí, že poplatky jdou do kapes lékárníků. To není pravda. Lidé jimi uhradí opravdu jen léky,“ uvedla Tomášková.

Ve Stříbře přístup kraje hodnotí jako diskriminační. „I my dodržujeme zákon a poplatky vybíráme. Kraj nás, soukromé lékárny diskriminuje tím, že ve svých lékárnách poplatky vrací, lidé přejdou k nim a nám se snižují tržby,“ poukazuje na systém Jaroslava Laššáková, lékárnice ze Stříbra.