Třiatřicet lidí vyřadil za uplynulý měsíc Úřad práce v Tachově ze své evidence uchazečů o zaměstnání. Nespolupracovali při hledání nového místa. Všichni tak rázem přišli nejen o šanci najít práci, ale co pro ně bude nejbolestnější, přišli i o podporu. „Nejčastěji se uchazeči dopouštějí porušení spolupráce tím, že nechodí na dohodnuté schůzky,“ říká ředitel Úřadu práce v Tachově Jaroslav Stehlík.

Podle něj je to minimum, které nezaměstnaní musejí udělat, pokud to myslí s hledáním práce vážně. Druhým nejčastějším prohřeškem je dlouhodobé marodění na podpoře.

„Třetím příkladem, jak mařit spolupráci, je odmítání nabídnuté práce,“ říká ředitel. Uchazeč prý přijde do firmy, která má poptávku na zaměstnance. „Pak chce razítko, že ho podnik nepotřebuje,“ popsal Stehlík. Naposledy se takový případ stal v pondělí v Boru. Do jedné z tamních firem přišel romský uchazeč o práci. „Řekl, že ho posílá úřad práce, ale že má špatné oči a na mechanika se nehodí. Chtěl razítko, že nemůže práci vykonávat,“ prozradila odpovědná vedoucí podniku. Při kontrole umístěnky z úřadu práce firma zjistila, že dotyčný si má na vlastní náklady zajistit ošetření u očního lékaře v Plané. „Když jsmemudoporučili, ať na vyšetření jde, řekl, že nemá peníze. Myslím, že tohoto uchazeče u nás už neuvidíme,“ říká dotyčná pracovnice.

Podle Stehlíka je pravděpodobné, že muž co nejdříve přijde o zabezpečení v hmotné nouzi. Od Nového roku mají lidé, kteří jsou bez práce déle než rok, spadnout až na existenční minimum2020 korun. Na Tachovsku je momentálně bez práce 1941 osob, v databázi je pro ně rekordní počet volných míst, bezmála tisíc. Přijímají téměř všechny větší firmy, poptávka je po dělnících i pracující inteligenci.