Průvodcem vyprávějícím o historii lokality byl Zdeněk Procházka, který před více než dvaceti lety leštírnu objevil. Podle jeho slov je Český les, kde se zmiňovaná stezka nachází, ještě místo, kam se dá utéct před civilizací. „Dá se zde relaxovat a také pořád něco nového objevovat. Sklářství je pro mne obor, který tady už dávno zanikl, ale pořád má k nám co říci. V muzeích vznikají sklářské expozice, tady vznikla sklářská stezka. Je to zajímavý obor. Dlouho jsem přicházel na to, jak se tehdy sklo připravovalo, jak se dělaly tabulová skla, jak fungovaly leštírny a brusírny," sdělil průvodce a historik.
Sklářské provozy začal objevovat začátkem devadesátých let minulého století. „Mapy ještě pořádné nebyly. Občas jsem našel nějakou starou, speciální," řekl a pokračoval, jak to bylo s Arnoštovou leštírnou: „V roští jsem objevil, jak vystupuje horní část leštírenské soustavy. Nenapadlo mne, že se nad tím někdy postaví přístřešek a s takovou slávou odhalí. V to jsem nedoufal, myslel jsem si, že se stroj jen nafotí. Naštěstí tato mašina rozpumpovala dění okolo toho všeho. Z kusu železa, které by se mohlo odvézt do sběru, vzniklo nakonec unikátní zastavení na naučné stezce. Je to technickou památkou a věřím, že přežije dalších sto let."

Stezka by mohla do regionu přilákat tolik žádané turisty. „Pro nás to znamená rozvoj cestovního ruchu pro tuto v podstatě opuštěnou oblast," uvedla Lenka Janoušková ze Správy CHKO Český les. Správa se podílela na tvorbě stezky. „Historická fakta jsou stejná, změna je v tom, že informační tabule jsou rozděleny na dvě části, na historickou sklářskou a přírodní, kde jsou ukázány například přírodní fenomény a nutnost ochrany přírody," U Staré Knížecí Huti došlo také na výsadbu jabloní. Jde o návrat starých odrůd do současné krajiny, kam patří.

Stezka má nové informační tabule, lavičky a další prvky a na rekonstrukci se podílely Lesy ČR, s. p. a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Správa CHKO Český les. Slavnostní otevření dále spolupořádaly také ZO ČSOP Sylva Lunae a Mezi lesy o. s.